Karnabaharın Faydaları
Karnabahar
'' Sebze ''
Karnabahar, turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki. Turpgillerden; vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır. Kış sebzelerindendir.  
Bilimsel Adı: Brassica oleracea var. botrytis
Üst Sınıf: Brassica oleracea
Takson Basamığı: Kültivar

Besin Değerleri
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 24
Toplam yağ 0,3 g
Doymuş Yağ 0,1 g
Trans yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 30 mg
Potasyum 299 mg
Karbonhidrat 5 g
Diyet Lifi 2 g
Şeker 1,9 g
 Protein 1,9 g
A Vitamini      0 IU  C Vitamini        48,2 mg 
Kalsiyum    22 mg Demir 0,4 mg
D Vitamini      0 IU   B6 Vitamini     0,2 mg
Kobalamin 0 µg Magnezyum 15 mg
 
Karnabaharın Faydaları 
 
Karnabahar  çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve folik asit açısından zengin bir sebzedir. Hücre bazında metabolizma hızının artmasını sağlar.
 
Karnabahar  içinde fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler bulundurur. Bu maddeler nedeni ile meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı koruyuculuğu vardır

Karnabahar demir minerali açısından ayrıca zengin olduğu için kansızlığa bağlı olan halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların daha az hissedilmesini sağlar. Bu bağlamda yeme isteğini azaltır.
 
Karnabahar  içinde fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler bulundurur. Bu maddeler nedeni ile meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı koruyuculuğu vardır.
 
Karnabahar  çok iyi bir lif kaynağı olduğu için midede hacim kaplar ve daha çabuk doygunluk oluşturur. Özellikle sofraya oturduğunuzda ilk yemek olarak Karnabahar  salatası veya fırında karnabahar veya haşlanmış karnabahar olarak tercih ederseniz asıl kalorili olan ana yemeği daha az yersiniz.

Karnabahar  içindeki Oksidatif stresi önler
 
Karnabahar  , C vitamini, manganez ve vücuda besin sağlamaya yardımcı olan diğer güçlü antioksidanları içerir. Aynı zamanda indol ve glukosinat adı verilen fitokimyasalları; yani glukobrasisin, glukorafanin ve glukonasturtini içerir. Bu bileşenler, kanser bloke edici enzimleri uyarır ve vücut hücrelerini oksidatif strese ve serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur.
 
Karnabahar  Kanseri önlemeye yardımcı olabilir
Çalışmalar, karnabaharda bulunan indol-3-karbinolün uterus kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olan kemopreventif ve anti-östrojen etkileri olduğunu göstermiştir.Bir diğer araştırma, karnabahar gibi sebzelerin tüketiminin, özellikle meme kanseri açısından, hücre çoğalmasını baskılamaya yardımcı olduğu konusunda kanıtlar elde edilmiştir.
Karnabahar  Demirin emilimine yardımcı olur
Karnabaharda bulunan C vitamini kandaki demirin emilimine yardımcı olur. Bu, vücuttaki hemoglobin sayısını artırmaya yardımcı olur.
 
Karnabahar  Kemik sağlığını geliştirir, eklemleri ve kemikleri enflamatuar hasardan koruyan kollajen üretiminde önemli bir rol oynayan C vitamini içerir. Ayrıca, hem erkeklerde hem de kadınlarda kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilecek K vitaminini içerir.
 
Karnabahar  göz hastalıklarını önler
Karnabahar, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir ve bu nedenle, özellikle yaşlılarda körlüğe yol açabilecek yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltmada etkilidir. Sulforaphane, retinal dokuları oksidatif stresin neden olduğu zararlardan korur, görme bozukluklarını ve katarakt gibi çeşitli göz rahatsızlıklarını önler.
 
Karnabahar  vücudu detoksifiye eder
Karnabahar, sülfonat ile birlikte detoksifiye edici enzimlerin işlevini aktive etmeye ve düzenlemeye yardımcı olan bir fito -besin olan indol-3-karbinol içerir.
 
Karnabahar  yYüksek tansiyonu düşürür
Karnabaharı yemek, HDL kolesterol (iyi tür) seviyelerini artırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir
 
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya;
Kış aylarında günlerin kısalması, havanın soğuması, hareketin azalması ve karanlık saatlerin uzaması nedeni ile vücut kendi savunmasını ve ısısını koruyabilmek için metabolizma hızını yavaşlatır ve yağlanma eğilimine girer
Dr. Kaya, eğer kilo almaya yatkın bünyesi olanlar varsa bu kişileri yaşam tarzına ve beslenmeye dikkat etmeye çağırıyor.
 
Karnabahar İle Yapılan Yemekler
Karnabahar Kızartması
Fırında Karnabahar
Zeytinyağlı Karnabahar
Kıymalı Karnabahar
 
 
 

 

Mutfak Ailesi