YARISMALAR VE EKSİKLERİ

          Yarışmalara gitmeden önce kimler düzenliyormus diye bakarım.hangi federasyon hangi şefler var diye arastiririm.çünkü bazı yarışmalar sırf "bizde yarisma düzenliyoruz :"diyebilmek için yapiliyor.bunu yarışmaya gelenler açık bir şekilde görüyor ne yazik ki!
Yarışma sorumlusunun genç öğrencilerden oluşu ve irtibata henüz 18.19 yaşlarında öğrenci meslektaslarimiz ile temasa gecince telefonhn diğer ucun da bir hayli hayal kırıklığına uğruyoruz!
Ve ayrica yarismaci öğrencilerin kıyafetlerinde bir çoğunda şef veya 
Jüri ya genç ve tacrubesiz yada ciddiyetsiz.
Orda genç ve ukala bir juri yerine mesleğinde kendini ispatlamis,doğayen bir ustayla muhatap olmak ister insan,onun fikirlerinden yararlanmak ve eleştirilerini dikkate almak doğruya yakinlastirir oysa ki.yarışma istasyonlarının içlerindeki eksik takim edevat Örneğin evyenin oluşu ama suyun akmayisi,firütöz'ün olmayışı,ocaklarin elektrikli oluşu zor durumda birakiyor yarismaciyi(orasi bir mutfak değil yarışma alanı zaman kisitli ve derece ayarlari yapılması zaman kaybi)
 ama çoğu yarisma da dikkate alan yok bunları,(bir kac kisi hariç belki!)bir önceki yarışmam da kimsenin kullanmadigi cicekleri kullandim mesela ( sarı ve kırmızı BEGONYA'LARI kullandım tadlarI SOUR CREAM veya kuzu kulağı tadindadir görüntüsü ise  harika.mesela kedi tırnaği )ve çiçeğini kullandım bunlar nedir diyen ve yiyen yok! Yaptığım tabak tamamen bana ait soslar tamamen benim tarifim ama merak edip soran gene yok! Sonra yarışmalara katilim hep genç Aşçılar ve öğrenciler diyorlar.
Böyle yapılan bir yarışmaya en az 10.15 senelik ustalar neden katilsin ki!  Kategorileri iyi ayırmak gerek.ve ayrica adaletli ve şeffaf olmakta yarar var bunlarin olduğu yerde kalite olur kalitenin olduğu yerde iyi ustalar her daim emin olun ki  olur.ve bir gözlem ve dip not.
yarışmanin birinde kapalı kutu katagorisin de orta kiler de tencereler de tavuk ve kemik suyu olmasi gerekirken et ve tavuk bulyon suyu bulunuyordu.bunu yapanlar koca federasyonun başındaki insanlar.soruyorum genç aşçı adaylarina doğru olan kemiğin öz suyu yerine bulyonumu gösterecekler! Örnek olmak gerek ama yanlislar ile değil.bunlar sadece yazabildiklerimden bir kaçı.
 Umarım bir gün bu yazdıklarım dikkate alınır doğayen ustalarimIZ tarafindan.yaptığın işe saygı duy ve içine baharat yerine mesleğinin sevgisini ve aşkıni koy harmanla işte o zaman mesleğini daha çok sevecek daha çok işine sarilacaksin.
Saygı ve sevgi ile .

Umutvolkan Ataç

Umut Şef yazdıklarını okudum yazdıklarının hemen hemen hepsine katılıyorum. Bravo iyi bir yazı olmuş eline sağlık

Volkan Ataç