Regalya Nedir ?

Regalya nedir?
 

     Ülkemizde sonyıllarda Aşçıların takmış olduğu, bir çok dernek ve federasyon ve dekonfederasyon yetkililerinde Regalya aslında dernekçiliğin simgesi olaraktakılsa da aşağıdaki açıklamalarda biraz daha iyi tanımış olacaksınız

 

Dünyada ve Ülkemizde takılan bu madalyasal ürün takıldığında çok şık ve ünvan dolu zengin bir hava kattığını inkar etmek mümkündeğil ancak ve maalesef ki öyle bir değişik ve başka bir hal aldı ki üzerine eklenen kurum ve kuruluşların rozetlerinin yuvası haline geldi adeta.

 

Dışarıdan bakıldığında sanki dünyayı 100 kere fethederk ve fethin kazanmışlığı sonrası madalyalar gibi, yada 100 yarışmaya katılmış ve 200 ödül rozeti kazanmış gibi. Ama sonuç olarak sadece rozet yuvasından başka bir şey değil.Bunu takan herkes yeni yetişen gençlere ve camiayaya bunlarla hava basmak değil şahsi ve mesleki yanlarımızla yansımak daha kaliteli bir davranış olur. Biraz daha durumu eleştirecek olursak Bana göre be '' Regalya '' denilen boyundan takılan takı aslında her ne kadar dernek yetkilileri yada federasyon yada konfederasyon yetkilileri taksada bunu takanların kesinlikle takmaları için belirli bir vizyon ve çizgiye sahip olması gerekir ki bu simgenin bir anlamı olmalı. Bunu Söylememin sebebi Yurdumuzda yapılan çeşitli organizasyonlarda bazen 20 liyaşlarda gençlerin dahi bunu taktığını görmekteyiz. Hatta Mesleğe uzak olan birçok kişinin de taktığını görmekteyiz. Her şeyin bir bedeli ve ağırlığı olmak durumunda. Eğer olmazsa hiç bir şey değerinde olmaz ve sonra geriye dönüp herkesi her şeyi eleştirir duruma geliriz

Ve Regalya ! aslında;

Her ne kadar bilinçsizce kullansakta aslında Masonluğun Simgelerindendir.

Bu terim kimi yerde “regalia” Yada '' Regalye ''biçiminde yazılmış da olabilir.Masonluğu izleyenler, Masonluğa ilişkin bilgi edinmek isteyenler, masonik yazında ara sıra böyle bir sözcük ya terimin geçtiğini görebilir.

Bazı Kişiler bu terimin ne anlama geldiğini bilir fakatkimisi de ne anlama geldiğini bilmez ama bilir gibi davranır.

Regalya anlamı Latincede “Krallığa özgü şeyler” demektir. Batı dillerinde genellikle öylece kullanılır. Ancak işte bunun o sözlük anlamını bilen kişi Masonlukta niçin kullanılmakta olduğunu bilmeyebilir.

Bazıları ise Masonlukta neye regalya dendiğini bilirancak bu terimi öyle bir kalıp gibi almıştır; şu vermiş olduğumuz sözlük anlamını bilmez. Öğrenince şaşa kalırlar.

Ansiklopedik Mason Sözlüğü’nde anlatıldığı üzere, tarihte bu terim, bir kral, prens ya da bir diğer soylunun egemenliğini simgeleyen taç,asa, kaftan ve buna benzer öğeleri nitelemek üzere kullanılırmış.

 

Sonuç olarak Aşçılık sektöründe kullanılan Regalyayi,  Dernekler, Federasyonalar ve Konfederasyonlar  Daha anlamlı bir şekilde kullanmalı ve ağırlığını korumaldırlar.

 

 

 

 

 

 

 

Beyhan 18.04.2018 18:41

Yureginize saglik cok iyi ifade etmissiniz.

çok teşekkür ederim

Hanifi özen 28.11.2019 11:44

Çok teşekkür ederim bu açıklama ile gerçekten duygularıma tercüman oldunuz

İlginize ve beğeninize ben teşekkür ederim

Nilgün ulaşır 28.11.2019 17:27

Super bir şekilde açıklanmış.Ve başından sonuna kadarda katiliyorum.Yüreğinize sağlık.kaleminize sağlık.👏👏👏👏👏👏

Çok Teşekkür Ederim Nilgün Ulaşır Hanım

Naime tehneldere 04.12.2019 14:18

Cok guzel aciklamissiniz sizleri tebrik ediyorum hanifi baskanin anlatmak istedigide yam buydu iste ama camiada gundem yaratmak icin bi haftadir ole elestur aldikki noluyo dedim amav ne ne anladilar bazilarina cevap verdim ama ne desem herkes anlamak istedigi gibi anliyo umaril birileride okur bu yaziyi

Erdoğan Atabay