Regalya Nedir ?

Regalya nedir?
 

     Ülkemizde sonyıllarda Aşçıların takmış olduğu, bir çok dernek ve federasyon ve dekonfederasyon yetkililerinde Regalya aslında dernekçiliğin simgesi olaraktakılsa da aşağıdaki açıklamalarda biraz daha iyi tanımış olacaksınız

 

Dünyada ve Ülkemizde takılan bu madalyasal ürüntakıldığında çok şık ve ünvan dolu zengin bir hava kattığını inkar etmek mümkündeğil ancak ve maalesef ki öyle bir değişik ve başka bir hal aldı ki üzerineeklenen kurum ve kuruluşların rozetlerinin yuvası haline geldi adeta.

 

Dışarıdan bakıldığında sanki dünyayı 100 kere fethederekher fethin yada bir kazanmışlığın sembolleri gibi yada 100 yarışmaya katılmış200 ödül rozeti mi desek ne desek bilemedim ya kazanmış ve takmış gibi amadediğim gibi sonuç sadece rozet yuvasından başka bir şey değil.Bunu takanherkes yeni yetişen gençlere ve camiayaya bunlarla hava basmak değil şahsi vemesleki yanlarımızla yansımak daha kaliteli bir davranış olur. Biraz dahadurumu eleştirecek olursak Bana göre be '' Regalya '' denilen boyundan takılantakı aslında her ne kadar dernek yetkilileri yada federasyon yada konfederasyonyetkilileri taksada bunu takanların kesinlikle takmaları için belirli birvizyon ve çizgiye sahip olması gerekir ki bu simgenin bir anlamı olmalı. BunuSöylememin sebebi Yurdumuzda yapılan çeşitli organizasyonlarda bazen 20 liyaşlarda gençlerin dahi bunu taktığını görmekteyiz. Hatta Mesleğe uzak olan birçok kişinin de taktığını görmekteyiz. Her şeyin bir bedeli ve ağırlığı olmakdurumunda. Eğer olmazsa hiç bir şey değerinde olmaz ve sonra geriye dönüpherkes her şeyi eleştirir duruma geliriz

Ve Regalya ! aslında;

Her ne kadar bilinçsizce kullansakta aslında MasonluğunSimgelerindendir.

Bu terim kimi yerde “regalia” Yada '' Regalye ''biçimindeyazılmış da olabilir.Masonluğu izleyenler, Masonluğa ilişkin bilgi edinmekisteyenler, masonik yazında ara sıra böyle bir sözcük ya terimin geçtiğinigörebilir.

Bazı Kişiler bu terimin ne anlama geldiğini bilir fakatkimisi de ne anlama geldiğini bilmez ama bilir gibi davranır.

Regalya anlamı Latincede “Krallığa özgü şeyler” demektir. Batı dillerinde genellikleöylece kullanılır. Ancak işte bunun o sözlük anlamını bilen kişi Masonluktaniçin kullanılmakta olduğunu bilmeyebilir.

Bazıları ise Masonlukta neye regalya dendiğini bilirancak bu terimi öyle bir kalıp gibi almıştır; şu vermiş olduğumuz sözlükanlamını bilmez. Öğrenince şaşakalırlar.

Ansiklopedik Mason Sözlüğü’nde anlatıldığı üzere, tarihtebu terim, bir kral, prens ya da bir diğer soylunun egemenliğini simgeleyen taç,asa, kaftan ve buna benzer öğeleri nitelemek üzere kullanılırmış.

 

Mas6onluktaki kullanımı da işte bunlardan alınma.Masonluktaki kuşanım öğelerinden öncelikle kordon ya da eşarp hatta boyunzinciri ile biju için geçerli bir terim

 

 

 

 

 

 

 

Beyhan 18.04.2018 18:41

Yureginize saglik cok iyi ifade etmissiniz.

çok teşekkür ederim

Erdoğan Atabay