Ana Yemek Tabağı - 1.Bölüm / Sunum

Bir yemeği yemeden önce gördüğünüz için göze. mümkünsekoku duyusuna, damak zevkine ve atlanmaması gereken en son mideye hitapedebilmelidir. Ve başlangıç olarak ilk bu bölümde sunumdan bahsedeceğiz

 

1.Bölüm / a) - ANA YEMEK SUNUMU

 

                Bir yemek sunumunda öncelikle kullanılan tabağının yemeğe uygunluğu çok önemlidir, Eğerince bir ayrıntı ekleyecek olursak kullanılacak ürünlerin şekli ve duruşunagöre tabak kare, yan dikdörtgen oval veya yuvarlak gibi gibi seçenekler gözetilmelidir.Bazı soslu yemekler için ise keza aynı mantıkta sosun akışkanlığına yadaduruşuna uygun tabak seçilmelidir. Ancak bu durum olmazsa olmaz kanunu değildir.Bazen de yemeği tabağa uydurmak zorunda kalabilirsiniz bu yüzden hayal, tasarımve  yaratıcılık gibi durumlar ortaya çıkıyor.İşte bunun için mutlaka alt yapı bilgisine sahip olmanız gerekiyor sıfır yadaaz bir bilgi ile hayal ve tasarımı sağlamak çok zor  olacaktır.

Yemek sunumlarınızda tabağınızın sıcaklığı  ılık üzerinde olmalıdır, çünkü hemyemekleriniz kısa zamanda soğumaz ve et ürünleri özellikle steak' lerde kansalma olayını (''medium cooked ''orta pişmiş- etler için) minimumuyaşarsınız, Diğer türlü  sıcak et  soğuk  tabak  temasında servis masasına gidene kadar etin kanlıbir şekilde sulu bir tabağa dönüştüğünü görebilirsiniz.

 

Ana yemekte ana ürün olan neyse (et,balık,tavuk, v.s.) genelolarak hiç bir şekilde sos ve garnitür tarafından örtülmemeli vekaybolmamalıdır, hiç bir yan ürün ana yemekten fazla olmamalıdır Kısacası anatema neyse o ön planda olmalıdır.

 

Eğer bir restoranda müşterinize yemek servis edecekseniz,hazırladığınız yemek sunumunda, servisi alan kişi yani müşteri yemeğini yerkenzorlanmadan tabakta hareket edebilmeli, garnitürler genel olarak kati suretleana yemekten ayrı olmalı ve temas etmemelidir. Çatal bıçak kullanılırkenörneğin kesilen et parçası ayrıştığında diğer ürünlere çarpmamalı, kısacasıtüketici olan kişi tabakta konforu yaşamalıdır.

 

Bazen ilk sorulan soru şu; Sunumda en çok neye dikkatetmeli ?,

                Bencebu soru yanlış bir soru çünkü bunun tek cevabı yok, örneğin kısaca sıralayacakolursak

1) Tabağınız şık olmalı

2) Tabaktaki sunum ne kaba nede zayıf olmamalı

3) Tabağı çok doldurmak çok çeşitli ürünler koymak tabağızengin kılmaz aksine karman çorman bir görüntü taşır

4) Ürünler tabaktan dışarı taşmamalıdır

5) Soslu bir yemekse sosunuz çok dağılmamalıdır

6) Eğer bir et yemeği varsa tabağınızda et tabağa suyunusalmamalıdır

7) Garnitürleriniz yemeğe uygun gözükmelidir Özellikleet,balık,tavuk yemeklerinde Yeşillik salatası bulunmamalıdır

8) et için ayrı - balık için ayrı-tavuk için mümkünsefarklı garnitürler kullanılmadır (GARNİTÜRLER adlı Yazımızda bunlarıokuyabilirsiniz)

9) Tabağınız servis edeceğiniz masaya uygun seçilmelidir.

10) Çabuk deforme olan ve hijyen olmayan tabaklarKullanılmamalıdır

11)  Sunumlarda hemyemek hem garnitür mat ve koyu tonlarda mümkünse olmamalıdır en azıdan biriiştah açıcı renkleri taşıyor olmalıdır

12) Dekor amaçlı kullanılan örneğin biberiye yada diğerterim ile rosemary , bence yenilmeyen ürün tabağa konmamalıdır olan genelilkesini aralamakta fakat tabağı şık bir sunuma kavuşturduğu bence gerçektir

13) Sunumda çok detay sizi zaman ve yemeğin kaliteliolarak zorlayacaktır bunun için durumunuzu, ekipmanınızı ve ekibinizi iyideğerlendirmelisiniz.

14) Sadelik taşıyan zarif sunumlar şahsen tercihimdir

15) Ve en öenmli konulardan birisi tartışmasız tabağınızın hijyen olmasıdır.

 

Execuitve Chef

Erdoğan ATABAY

Erdoğan Atabay