Uluslararası Gastro Master Şefler Yarışması - Gastro World Master Chefs International Competition
   Denizli'de yapılaack olan Uluslararası Gastronomi Yemek Yarışması 3 gün boyunca çeşitli lezzetlerle ve 35 ülkeden 100 den fazla Yabancı şef ile 15-17 Kasım 2019 da Denizli EGS Fuar Merkezinde buluşacak.
Denizli Genç Aşçılar Derneği Başkanı Süleyman KURSAK, Başta Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Kültür ,Turizm Müdürlüğünü ve Pamukkale Belediyesi Başkanlığını ve  kısaca tüm Denizli Protokolünün bu organizasyona katılacağını beyan etti ve mutluluğunu dile getirdi.
Bu Yarışma etkinliğinde ev hanımlarına da yer vererek amatör yemek yarışması adı altında dereceye girecek olanlara hediye verileceğini söylediDenizli Genç Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman KURSAK okullara da şöyle davette bulundu
Tüm Türkiye Lise Üniversite Bireysel usta Şefler Etkinliğimize davetlidir Ayrıca Lise Okulları Üniversite Okulları Bu etkinliğe davetlidir

Ve KURSAK bir notu ise şöyle oldu ; 
 Hala zamanımız var Değerli Hocalarım Öğrenci ve bireysel arkadaşlar Başvuru kayıtları için  
Evet Nasıl yaparsın neden bu ödül diye sorgulayanlar Para her zaman kazanılır ama Hedefinde uluslararası bir yarışmacı olmaksa Bu yarışma kaçmaz İlk etkinlik 10 birinci wacs Euro-toques yarışmaya götüreceğiz Nisan 2020 de ise 20 öğrenci bireysel Kimileri konuşur Kimileri yapar Bu bir yazı da Tayvan da okumuştum Lise Üniversite Bireysel usta Şefler Yarışma Festivalinde görüşmek dileğiyle, 

Uluslararası Gastro Master Şefler Yarışması
15-18 Kasım 2019 Denizli
 
Genel Bilgiler
1. Yarışma ile ilgili tüm detaylara https://www.gastronomidernegi.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
2. Yarışmaya katılım sağlayacak yarışmacılar başvurularını gastronomidernegi@gmail.com mail adresinden maille yapacaklardır.
3. Başvuru ücreti bireysel kategoriler için 70 TL, Kapalı Kutu kategorisi için 150 TL, Ekip kategorisi için 300 TL’dir.
4. Yarışma başvuruları için 0530 474 0 555 nolu telefonla 09:00-18:00 saatleri arasında iletişime geçilerek müsaitlik onayı alınacak, başvuru ücreti bankaya yatırıldıktan sonra dekont görseli ve başvuru formu imzalı bir şekilde gastronomidernegi@gmail.com adresine mail ile ulaştırılacaktır. Akabinde belirtilen telefon numarasına onay mesajı gönderilecektir.
Banka Detayları: Türkiye İş Bankası Hesap Adı: Gastronomi Derneği
Hesap IBAN: TR77 0006 4000 0013 0300 1385 44
KURALLAR
 
1. Son başvuru tarihi 15 Ekim 2019’dur.
 
2. Yarışmacılar kullanacakları tüm malzemeleri hijyen ve soğuk zincir kurallarına uygun bir şekilde kendileri getireceklerdir.
 
3. Bireysel Kategoriler 45dk, Kapalı Kutu 60 dk, Ekip Yarışması 90 dk’dır.
 
1. Yarışma alanında, fırın, 4lü ocak, +5 buzdolabı, -18 derin dondurucu bulunmaktadır. Bunlar haricinde ihtiyaç duyulacak ekipmanlar yarışmacılar tarafından sağlanmalıdır.
 
1. Yemeklerin sunumlarında tabakların sıcaklığı/soğukluğu ve temiz olması  jüri değerlendirme kriterlerinden biridir. Yemeklerde kesinlikle dekoratif amaçlı yenilemeyen ürün kullanılması yasaktır. Jüri değerlendirme kriterleri, yarışmacının yapmış olduğu yemeğin pişirme tekniğini, malzeme kullanımını, yapmış olduğu yemeğin işçiliğine puan verecek şekilde düzenlenmiştir. Yemeklerini hazırlarken becerilerini maksimum düzeyde gösteren yarışmacıların değerlendirilmesi için jüri bilgilendirilecektir. İlgili kategori için tahsis edilmiş süre içerisinde, kasaplık ve balık filetosu çıkarmak da dahil olmak üzere, mümkün olduğunca fazla görev tamamlamak katılımcının menfaatine olacaktır. Jüri ve ödül komitesi, bazı ön hazırlıkların gerekliliği konusunda bilgi sahibidir. Kategori kriterlerinin haricinde, yalnız aşağıdakilere izin verilecektir;
* Yıkanmış sebze ve meyve
* Temel et suları
* Pişmemiş hazır hamur (makarna kategorisi hariç)
1. Tabakların ve ekipmanların güvenliği ile ilgili olarak organizatörler tarafından gerekli bütün makul önlemler alınacaktır. Bununla birlikte, bütün malzemelerin sorumluluğu yarışmacılara aittir. Organizasyon komitesi, kişisel malzeme ve ekipmanın hasar görmesinden veya kaybolmasından sorumlu değildir.
2. Jüri menü yazılımına puan vereceğinden, reçetelerin ve özellikle yemek isimlerinin düzgün ve en az iki dilde yazılması tavsiye edilir.
  
KATEGORİLER
Junior (25 yaş altı)
DNZJ 1 – Restoran Kanatlı Kümes ve Av Hayvanları Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği kanatlı kümes hayvanları ve av hayvanlarından oluşan, iki (2) porsiyon yemeğin hazırlanması, pişirmesi ve takdim etmesi için 45 dakika verilecektir.
DNZJ 2 – Restoran Balık Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir balık yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre  verilecektir.
DNZJ 3 – Restoran Et Yemeği  Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir et yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre  verilecektir.
DNZJ 4 – Restoran Tatlı Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik bir sıcak veya soğuk tatlı tabağının hazırlanması ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.
DNZJ 5 – “Black Box” Kapalı Kutu
Yarışmacı, 60 dakika içinde, organizasyon ekini tarafından sunulan kapalı kutuda bulunan yiyeceklerle ikişer adet olmak üzere 1 başlangıç 1 ana yemek tabağı hazırlayacak ve jüriye sunacaktır. Dışarıdan mutfak ekipmanları ve araç gereç haricinde herhangi bir gıda malzemesi kullanmak kesinlikle yasaktır.
DNZJ 6 – Lise Düzeyi Ekip Yarışması
Ekip 3 kişiden oluşmalıdır. Üç çeşitten oluşan(başlangıç, ana yemek, tatlı), iki kişilik bir yemeğin hazırlanması, pişirilmesi ve takdimi için 90 dk verilecektir. Tüm gıda malzemeleri ekip tarafından getirilecektir. Menünün uyumu, işçilik, lezzet ve tüm diğer etmenler değerlendirmede dikkate alınacaktır.
DNZJ 7 – Üniversite Düzeyi Ekip Yarışması
Ekip 3 kişiden oluşmalıdır. Üç çeşitten oluşan, iki kişilik bir yemeğin hazırlanması, pişirilmesi ve takdimi için 90 dk verilecektir. Tüm gıda malzemeleri ekip tarafından getirilecektir. Menünün uyumu, işçilik, lezzet ve tüm diğer etmenler değerlendirmede dikkate alınacaktır.
 
KATEGORİLER
Senior (25 yaş üstü)
DNZS 1 – Restoran Kanatlı Kümes ve Av Hayvanları Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği kanatlı kümes hayvanları ve av hayvanlarından oluşan, iki (2) porsiyon yemeğin hazırlanması, pişirmesi ve takdim etmesi için 45 dakika verilecektir.
DNZS 2 – Restoran Balık Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir balık yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre  verilecektir.
DNZS 3 – Restoran Et Yemeği  Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir et yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre  verilecektir.
DNZS 4 – Restoran Tatlı Tabağı
Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik bir sıcak veya soğuk tatlı tabağının hazırlanması ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.
DNZS 5 – “Black Box” Kapalı Kutu
Yarışmacı, 60 dakika içinde, organizasyon ekini tarafından sunulan kapalı kutuda bulunan yiyeceklerle ikişer adet olmak üzere 1 başlangıç 1 ana yemek tabağı hazırlayacak ve jüriye sunacaktır. Dışarıdan mutfak ekipmanları ve araç gereç haricinde herhangi bir gıda malzemesi kullanmak kesinlikle yasaktır.
 
KATEGORİLER
Art Class
Kategori D 1: Culinary Artistry
Margarin, Tuz, Buz gibi ürünlerle hazırlanan heykellerden oluşan sergi kategorisi

Kategori D 2: Pastry Artistry
Şeker hamuru, marzipan, şeker ve çikolata ile hazırlanan heykel ve çiçeklerin yarışacağı sergi kategorisi. Ölçü sınırlaması yoktur.

Kategori D 3: Sebze Meyve Oymacılığı / Peynir Oymacılığı
Önceden hazırlanmış bir meyve ve / veya sebze ve / veya peynir oymacılığı ürünlerinin yarışacağı sergi kategorisidir.

Kategori D 4: Düğün&Kutlama Pastası
Önceden hazırlanmış üç katlı bir düğün yada kutlama pastasının yarışacağı sergi kategorisidir.
 


Yarışmanın İngilizce Metni ise şöyle;
Gastro World Master Chefs International Competition
15-18 November 2019
Denizli/Turkey
 
REGULATIONS
 
Check-in date for teams is November 14, Check-out date is November 19, 2019
All competitors register  to the competition  with  the application form to email by gastronomidernegi@gmail.com
Registration fee for participation is 35 Euro for each category for competitor just black box category is 50 Euro for team.
Accommodation fee for participation is 20 Euro for each day bed and breakfast
MEDAL SCORING SYSTEM:
60-69 points Merit Medal
70-79 points  Bronze Medal
80- 89 points Silver Medal
90-99 points Gold Medal
100 points Gold Medal with distinction
 
RULES
1. Registration deadline is October 15, 2019.
2. Competitors will bring their raw foodstuff with themselves for each category. Using convenience food is prohibited. (All food has to be delivered in proper hygienic and protected boxes).
3. All categories are 45 minutes. Just Black Box is 90 minutes.
4. The heating and cleanliness of plates is one of the judging criteria for the jury during the food presentation.
5. Using inedible decorative elements is prohibited.
6. The judging criteria of the jury are the cooking techniques, the usage of foodstuff, craftsmanship of cooked food.
7. The jury is informed, so that they judge competitors, who show their highest skills during the preparation.
8. During the period for the related category,
including: Butchery, Filleting Fish and completing maximum tasks are the main criteria and provides advantage for competitors.
9. The Jury and the awarding committee knows about necessity of preliminary preparation of food.
10. Except category criteria, the following are permitted:
fresh cut vegetables and fruits
basic stocks
dough (not cooked) (excluding pasta category)
11. All necessary precautions about the safety of plates and equipment are taken by organizers.
12. However, all foodstuff is under the responsibility of the competitors.
13. Organization committee is not responsible for the damage and missing of personal materials and equipment.
 
CATEGORIES
Junior
DNZJ 1 – Restaurant Poultry Dish Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve two portions on two separated plates made with poultry.
DNZJ 2 – Restaurant Fish Dish Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve an original fish dish for two persons on two separate plates.
DNZJ 3 – Restaurant Meat Dish Platter
Competitors own preference original dish of meat is prepared, cooked, served in 45 minutes two persons on two separate plates.
DNZJ 4 – Restaurant Dessert Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook, and serve hot or cold  dessert of their own preference two persons on two separate plates.
DNZJ 5 – “Black Box”
The competitor has the task, within 60 minutes, to prepare a meal at the personal discretion of the foods contained in a black box, in two identical samples, served individually. All techniques are allowed (cooking, roasting, frying, blanching…). The food must be prepared and presented within 50 minutes from the beginning of the competition. Each competitor is obliged to present the name and description of the menu with norms and techniques in the English language at the presentation table in front of the competitor’s box. All foodstuffs that are in the black box need not to be used, but the number of the used foodstuffs when preparing meals will be taken into account when evaluating. Disclosure of the contents of the black box will be performed in front of the judge jury in front of the competitor’s box, before the start of the competition. Organizer provides the groceries.
 
 
CATEGORIES
Senior
DNZS 1 – Restaurant Poultry Dish Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve two portions on two separated plates made with poultry.
DNZS 2 – Restaurant Fish Dish Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve an original fish dish for two persons on two separate plates.
DNZS 3 – Restaurant Meat Dish Platter
Competitors own preference original dish of meat is prepared, cooked, served in 45 minutes two persons on two separate plates.
DNZS 4 – Restaurant Dessert Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook, and serve hot or cold  dessert of their own preference two persons on two separate plates.
DNZS 5 – “Black Box”
The competitor has the task, within 60 minutes, to prepare a meal at the personal discretion of the foods contained in a black box, in two identical samples, served individually. All techniques are allowed (cooking, roasting, frying, blanching…). The food must be prepared and presented within 50 minutes from the beginning of the competition. Each competitor is obliged to present the name and description of the menu with norms and techniques in the English language at the presentation table in front of the competitor’s box. All foodstuffs that are in the black box need not to be used, but the number of the used foodstuffs when preparing meals will be taken into account when evaluating. Disclosure of the contents of the black box will be performed in front of the judge jury in front of the competitor’s box, before the start of the competition. Organizer provides the groceries.
 
CATEGORIES
Art Classes
Category D 1: Culinary Artistry
Cold food decorations and showpieces are sculptures made out of margarine, ice, salt, or cut into decorative shapes and forms, etc.
Category D 2 : Pastry Artistry
Pastry ornamental sugar work can be icing, pulled or blown sugar into forms and lacework, painting with chocolate, ornamental chocolate work, chocolate cut into decorative shapes and forms, creations made of nougat and tragacanth, pastillage, gum paste, objects modelled in marzipan, and decorative cakes.
Category D 3 : Vegetable Fruit Carving/Cheese Carving
To bring in already prepared one display of fruit and/or vegetables and/or cheese carving, no supports are permitted. Any type of base and support to the artwork is permitted. Display area 80 x 80cm. Toothpicks and wooden skewers (timbers) are permitted but should not be visible. Theme Free Style. Height limits are 75 cm.
Category D 4: WEDDING CAKE
To exhibit a three-tier wedding cake within a maximum area of display” (80 cm) x (80cm). Cakes are to be entirely decorated by hand. All decorations, with the exception of pillars, must be edible. Royal icing, pastillage or other appropriate materials may be used. Height limits are 1 meter.

Mutfak Ailesi