Stajerlerin meslekle imtihanı

Biz şefler ve ustalar Mayıs ayını iple çekeriz Çünkü  mayis ayi demek "stajer mutfakta"demektir.

Mutfakta daha önce çalışmamış biri için biraz telaşlı ve heyecanli bir yerdir mutfak ve ortami.

Çocuklar okullarda teorik olarak gördükleri bir cok ürünle ve sistemle ilk defa yüzleseceklerdir.

Okullar da öğrendikleri bilgilerle yetineceklerini dusunseler de zaman icin de yanildiklarini ve okulda öğrendikleri bir cok seyin arasinda aslin da dağlar kadar farkin olduğunu da öğrenecek ve göreceklerdir.fakat  stajerler mutfakta kaldiklari 5 ay zarfinda pek birşey öğrenmeyip ordan ayriliyorlarsa bence bu stajerin olduğu kadar mutfakta ki usta ve şeflerin de hatasidir.Çocuklar mutfağa girdikleri andan itibaren teoride bildiklerini uygulayamazsa ve usta şefler bildikleri detaylari ve püf noktaları aktarmazlarsa nasil öğrenecekler!? 

Temizlik yaptirmaktan ziyade tava'nın başında tutup detaylica gostermek gerek tabi her zaman bu imkânlar olamasa da firsat bulunduğu her anda ara sirada da olsa denenebilir.birseyler öğrenip gidilği zaman büyük bir başarıdır bizler için.

Stajer demek temizlikci,bulasikçi demek olmadığının farkına varabilmeliyiz ve onlarin öz güvenini her daim tazelemeliyiz. öğrenecekse bizimle birlikte hem calisacak hem öğrenecek hem pas pas atacak hem öğrenecek hem tezgah silecek hem öğrenecek temizlik yaparken "ustalarda tezgahini temizler" i gösterebilir ileride oluşacak ego'nunda biraz önüne gecip hijyene dikkati çekebiliriz.lafın kısası  bildiklerini uygulamali öğrenmeli okulu artik mutfak olacak netice de.

stresi,sorunları,fişleri,mcrosu,adisyonu,mutfağın açılışini,kapanışını görüp kavrayacak ve bu işin zevkli yanınin dışında sorunlarıni ve gelecek kaygisi taşımadan iyi bir ustaşef nasıl olunur onu öğrenecek.

                 Che'f Umut Volkan ATAÇ 

                                         ETAP ALTINEL HOTEL

 

Volkan Ataç