Şamil Akşit Kimdir ?
1974 Ankara doğumlu evli ve iki çocuk babasıyım.
Meslek seçimimi,tamamen çok erken yaşlarda fark ettiğim damak tadım belirledi. Ailem savaş pilotu olmamı hayal ederken,ben seçimimi çoktan yapmıştım.
İyi ki de bu mesleği seçmişim,çünkü işimi yaparken çok keyif ve haz alarak yapıyorum bence bu,bir yaşam tarzı...
 
Babamın işi nedeniyle,Anadolu'nun birçok yerinde bulundum.Bu yer değişiklikleri,farklı mutfakları görüp tatmama fırsat yarattı. İzmir'e tayinimiz çıktı ve burada Turizm Okulu Aşçılık bölümünü bitirdikten sonra mesleğe hızlı bir şekilde başlamış oldum.
Mutfak kültürünü ve mutfak kokusu içime sinmişti ve çok sevmeye başlamıştım.
Sürekli araştırarak ve okuyarak kendimi geliştiriyorum.Değişik kültürler,değişik mutfaklar ve zengin tatları araştırarak,deneyerek,geliştirerek kendime bir yol çizdim.
Çalıştığım şeflerden Türk ve Dünya mutfaklarını öğrenmeye çalıştım.Türk mutfağını daha da geliştirmek için çalışmalar da yapmaktayım.
Mutfak kültürünü ve sanatını öğrenirken bir yandan da ziyafet menü çeşitlemeleri yağmak, büfe süsleme sanatını öğrenerek geliştirmek, buzdan,yağdan ve sebzelerden dekorlar yaparak yeni ve değişik tatları ortaya çıkararak yapmış olduğum sunumları basın ve görsel medya ile paylaşıyorum.
Mesleki yaşantımı süreklilik ve değişik kültür ve mutfakları tanıyarak bir yerlere gelmesini sağladım. Bunlardan Ala-cart restoranlar ilki idi, İtalyan,Çin ve Fransız yemeklerinin yapıldığı mekanlarda çalışarak hem bu ülkelerin yemeklerini öğreniyor hemde Ala-cart sisteminin işleyişini öğreniyordum. Daha sonraları Otel kültürünü ve sistemini öğrenmem gerekiyordu. Çeşitli Zincir Resort Otellerinde çalıştım,Türk Hava Yolları Turkis DO&CO da çalıştıktan sonra, Cumhur Başkanlı Köşkünün menü ve ekip çalışmalarını yürüttüm. Buradan HİLTON İZMİR otelinde Executive Chef olarak görevime başladım. Uzun yıllar burada çalıştıktan sonra Hilton Bodrum Türkbükü Resort &Spa  otelinde çalıştım. Aynı zamanda da İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı görevini de yürütüyorum.
Çalıştığım iş yerlerinde her zaman ekibime, mutfak kültürünü ve sanatının faydalarını anlatarak kendilerini geliştirmeleri hususunda mesleki eğitimler vererek daha zengin bir mutfak oluşumunu sağlıyorum. İşimden arta kalan zamanlarda genellikle,yazın deniz sporları ve dalgıçlık yaparak geçiriyorum. Ayrıca işimle ilgili araştırma yapmayı ve kendimi her alanda geliştirmeyi ilke edindim.
 
Şamil AKŞİT 
Executive Chef
 

Mutfak Ailesi