Restoranlar Ne Zaman Açılacak ?
Restoranlar Ne Zaman Açılacak ?

Gıda sektörünün, gerek tüketim ve gerekse iş istihdamı açısından büyük payına sahip yiyecek ve içecek hizmetleri işletmeleri olan restoran, cafe, lokanta vb. yerler 20 aralık 2020 ' de girdiği ikinci pandemi kapanması ile birlikte büyük kayıplar yaşıyor.

Sektörün zincirinde yer alan bir çok halka var ve bu halkalar ikinci dönemde ise ciddi boyutları aşan krizin üstündeler.

Sektörün son halkası olan restoran, cafe, lokanta, otel vb. yerlerin bir çoğu paket sistemine uyumlu olmadığı veya belirli bir düzüyde kazanç elde edemeyeceği için kapatmak zorunda kaldılar. Açık olan yerler ise oturma düzenine hitap ettiği için yine iç açıcı değil. Bu durum o işletmelerde çalışan komisinden şef garsonuna kadar, temizlik hizmetli görevisinden personel müdürüne, bulaşıkçısından mutfak şefine akdar bir çok kişiyi mağdur ederken, o işletmeye mal tedariğinde bulunana aracı firmalar da mağdurlar. BU firmalardan, manav, kuru gıda toptancıları, sos ve benzeri ürün tedraikçileri, kasaplar, tavuk ürünleri, balık ürünlerini tedarik eden firmalar ve bu firmaların hepsinde çalışan personeller ve bu firmaların sahipleri dahi mağdur.

Maliyetlerin aşırı yükselmesi ile birlikte oluşan düşük kǎrlar işletmelere darbe vururken pandemi ve alınan kararların darbesi ile birlikte bir çok işletmenin sonunu getirirken bunun yanı sıra bir çok personelinde işsiz ve aşsız kalmasına yol açtı.Devletin verdiği maddi destek ise zaten pahalı olan hayatta çok da fayda sağlar olmadı. Kaldı ki bu durum çalışanlar açısından böyle,YA bu süreçlerde hiç bir işi olmayanların hali ne olacak diye düşünen yapı da var mı o ada acı ve büyük gerçek bir soru işaretidir.

2021 yılından bu işletmelerin ne zaman açılacağı hala bir büyük soru halini koruyor
biz de MUTFAK AİLESİ olarak bir an önce bu kötü süreçlerin bitmesini temenni ediyoruz.

Mutfak Ailesi