Portakalın Yararları
Portakalın Yararları


Portakal kalorili  açısından düşük ve çok besleyici bir meyvedir.
Portakal meyvesi, dünyanın en yaygın ekili meyve ağaçları arasında yer almaktadır.

Portakal Bağışıklığı Düzeyini Artırır !
Portakal meyvesi yüksek C vitamini ile bağışıklığı arttırır ve folat ve bakır gibi diğer birçok temel besin içermesi sebebi ile bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışması sağlar.

Kan basıncını düzenler !
Potasyum bakımından zengindir. Yapılacak olan diyete portakal eklemenin yüksek tansiyona bağlı hastalık riskini azalttığını bazı araştırmacılar öne sürmüştür..

Kolesterol Seviyelerini Düşürür !
Lif bakımından zengin olan portakal, sindirim kanalınının kolesterol emmesini önlemeye yardımcı olur. Portakal içinde bulunan C vitamini, potasyum ve flavonoidler ile kolesterolün düşürülmesine de etkili yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Teşvik Eder !
Kalp hastalıklarının riskini düşürmeye yardımcı olan potasyum, kardiyovasküler, portakal tüketmenin önemini arttırıyor.

Diyabette Yardımcı !
Düşük glisemik indekse sahip olan portakal, kan şekeri seviyesinin korunmasına da yardımcı olabilirler. Meyvenin yapışkan lif yapısı, şeker emilimini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu liften faydalanmanız için meyveyi direkt tüketmek daha doğru olanıdır.

Cildin Yaşlanmasını Geciktirir !
Topikal uygulama ile birlikte portakal tüketimi cildinizi beslemek sizi cilt bakımından daha sağlıklı kılar.  Bu etkiler sayesinde cildin nemlenmesine ve sağlıklı kollajen üretimini hızlandırmaya yardımcı olur.

Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcıdır !
Böbrek taşlarına neden olabilen idrardaki sitrat eksikliğini. Portakal tüketimi ile birlikte sitrat seviyelerinin yükselmesine yardımcı olarak böbrek taşı riskini azaltır.

Anemi Tedavisine Yardımcı Olur !
Portakal içinde bulunan yüksek folik asit, kansızlığı azaltmaya yardımcı olur.
Demir, C vitamini yardımı olmadan vücutta tam olarak emilemez. Beklenen sonuçları elde etmek için mümkünse her gün bir portakal yemenizde fayda var.


Mutfak Ailesi