PASTART İZMİR
3 Kilometrelik Pasta !
PASTART İzmir Festivali’nde 3 kilometre büyüklüğünde pasta yapılacak
PASTART İzmir 2019 Festivali 27 Eylül -  29 Eylül tarihleri arasında Kültürpark’da yapılacak.
 
İzmir’de pastacılık, şekercilik , tatlıcılık ile ve unlu mamuller festivali PASTART İzmir Festivali düzenlenecek. 27 Eylül 2019 Cuma günü Kültürpark’da startı verilecek festival, 29 Eylül Pazar gününde son bulacak 3 gün boyunca  çeşitli etkinlikler devam edecek. Festival kapsamında 3 kilometre uzunluğunda pasta hazırlanması planlanan ve dünya rekoru geçmesi için yapılacak olan devasa pasta gösterimi halka açık ve katılımı ücretsiz olacak festivalin sosyal sorumluluk faaliyetini Anadolu Otizm Vakfı gerçekleştirecek.
YER ; PASTART İZMİR  KÜLTÜRPARK 
PASTART İzmir Festivali, farklı ülkelerden gelecek misafir Ünlü pasta şeflerinin konuk olacağı festivalde ayrıca pasta atölyeleri ve söyleşiler de yapılacak. PASTART İzmir Festivali’nin gündemi  dünya rekorunun kırılacağı 3 kilometrelik pasta olacak. Konak Kültürpark’da özel bir stantta hazırlanacak pastanın yapımına tam 1500 pasta şefi ve 500 pastane işletmesi  katılacak. Aynı zamanda Otizm’e dikkat çekilmek istenen festivalde , pastanın final bölümünü Otizmli bireylere yaptırılacak.
 
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, PASTART İZMİR' e yaklaşık 1 Milyon ziyaretçi beklediklerini kaydetti
Türk mutfağının lezzetlerini tüm dünyanın dikkatine sunmak ve ihraç yelpazesini genişletmek istediklerini kaydeden Yenice, İzmir’in bu açıdan doğru bir seçim olduğunu, festivalde pastacılığın yanı sıra, tatlıcılığı da ön plana çıkaracaklarını dile getirdi.
 
PASTART, MARKA DEĞERİ OLACAK
İzmir Tatlıcılar ve Pastacılar Odası Başkanı İhsan Esen de PASTART İzmir hakkında açıklamalarda bulundu. Festivale pastacı, lokmacı, boyozcu, gevrekçi, şekerci, dondurmacı, börekçi, gözlemeci gibi lezzetleri üretenlerin katılacağını kaydeden Esen, PASTART İzmir ile şehrin yeni bir marka değerine kavuşacağını ifade etti.
 
NEJAT YENTÜRK, NEVİN HALICI VE UZMAN İSİMLER
PASTART İZMİR Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali’nde PASTART Buluşmaları adıyla söyleşiler de gerçekleşecek. Araştırmacı Yazar Nejat Yentürk’ün koordinatörlüğünde yapılacak etkinliğe, yemek araştırmacıları ve tarihçileri arasında yer alan Nevin Halıcı, Ahmet Örs, Pricilla Mary Işın ve Nihal Kadıoğlu Çevik gibi alanında uzman isimler katılacak.
yapılacağı festivalde, unutulmakta olan geleneksel lezzetler ziyaretçilerle tanıştırılacak.
 
YABANCI ŞEFLERDEN İSE KATILACAK İSİMLER ŞÖYE 
PROF. DR. Tahir Amiraslanov / Azarbeycan - Wics Başkanı
Ali Traboulsi / Lübnan - Wics Genel Sekreteri
Mohamed Moustafa / Mısır - Wics Ortadoğu Kıta Direktörü 
Akbar Umarov / Özbekistan - Wics Helal Komisyon Başkanı 
Shadi Hussein / Ürdün - Wics Denetleme Komsiyon Başkanı
Tony Karim Khan / Bangladeş - Wics Etkinlikler Komisyonu Başkanı
Ameur Letaief / Tunus - Wics ilal Komisyonu Başkanı
Lmed Zemcha / Cezayir - Wics Kariyer komisyonu Başkanı  
 
İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı İhsan Esen , 3 kilometre uzunluğu ile dünyanın en büyük pastasının PASTART’ta yapılacağını açıkladı. Esen, ziyaretçilerin gözü önünde yapılacak pastanın yine ziyaretçilere ikram edileceğini belirterek, “Pastamızın ay-yıldız şeklinde oluşu rekorumuza ayrı bir anlam katacak. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan ustalarımız, hünerlerini yarıştırırken, birbirinden güzel ikramlarla ziyaretçilerimizin hem gözüne, hem damağına hitap etmiş olacağız” dedi.
PASTART’ın düzenleyicileri arasında yer alan TAŞPAKON (Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) üyeleri de her biri sanat eseri niteliğindeki özel lezzetlerini hem yarıştıracak, hem de ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Türkiye Tarım Gazetecileri veYazarları Derneği ise festivale sektörün durumunun ortaya koyulacağı panel ve söyleşilerle katkıda bulunacak
 
 
PASTART İZMİR  YARIŞMASI
 
Pastacılık Yarışmaları
27 Eylül 20 19 Cuma 
Saat : 10.30 - 20.00 Arasında ;  Ustalar VE Öğrenciler Klasmanı
( 90 dakika arayla ve değişen seanslarda gerçekleşecek )
 
28 Eylül 2019 Cumartesi
Saat : 10.30 - 20.00 Arasında; Ülkeler Takım Yarışmaları / Uluslararası Pastacılık Kupası
(90 dakika arayla ve değişen seanslarda gerçekleşecek )
29 eylül 2019 Pazar 
Saat : 10.30 - 20.00 Arasında ;  Ustalar VE Öğrenciler Klasmanı
( 90 dakika arayla ve değişen seanslarda gerçekleşecek )
 
Paneller ve Söyleşilerde ise Konuk İsimleri Şöyle ; 
 
Nihal Kadıoğlu
Ahmet Örs
Pricilla Mary Işın
Nejat Yentürk
Nevin Halıcı
 
YER; Atlas Pavyonu Yanı - KÜLTÜRPARK - FUAR İZMİR
 
 

Mutfak Ailesi