ÖDÜL , Birinciye 3000 tl !! - Kocaeli Yemek Yarışması


YARIŞMANIN AMACI

“Marka Kent Kocaeli” projesi kapsamında, Kocaeli’ ye ait yemek kültürünün gün ışığına çıkarılıp kayıt altına alınarak belgelenmesi ve yeni nesillere aktarılmasını sağlamak, bu sayede hem yöremize ait geleneksel lezzetlerin bilinirliği ve tanınırlığını artırmak hem ilimizin gastronomi turizmi durağı haline gelmesine katkıda bulunmak hem de şehrin tarihi kültüründen gelen geleneksel yöre mutfağının standartlarını oluşturmaktır.

YARIŞMANIN KONUSU

Kocaeli yöresel yemek kültürü dahilinde, geçmişten günümüze ilimize ait bilinen ya da unutulmaya yüz tutmuş veya yine yöresel özellikleri içerisinde barındıran yeni yemek tariflerinin uygulamasıdır.

KATILIM KOŞULLARI

1. Yarışmaya, Kocaeli sınırları içerisinde (merkez, tüm ilçe ve köylerinde) ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş herkes bireysel olarak katılabilir.

2. Yarışmaya Seçici Kurul üyeleri ve 1. derece yakınları katılamaz.

3. Yarışmaya katılacak olan tüm yemekler Kocaeli yöresine ait olmalıdır. Seçici Kurul tarafından Kocaeli yöresine ait olmadığı tespit edilen başvurular kabul edilmeyecektir. Bunun yanı sıra yarışma Kocaeli’ ye özgü olabilecek yeni bir lezzet keşfine de açıktır. Yeni lezzet keşfinin Kocaeli’ ye özgü kabul edilebilmesi için, güçlü bir yöresel bağ kurulması ve Seçici Kurul tarafından onaylanması dikkate alınacaktır. (Örn: Kullanılacak malzemenin yalnızca ilimiz sınırlarında yetişiyor olması o lezzetin Kocaeli ile özdeşleşmesini sağlayabilecektir.)

4. Yarışmacılar, birden fazla tarif ile yarışmaya katılabilir.

5. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu eksiksiz dolduracaklardır. Katılımcılar başvuru sırasında katılacakları yemeğin tarifini sunmak zorundadır.

6. Yarışmacılar, öncelikle bağlı bulundukları ilçelerde ön elemeye tabi tutulacaklardır. Bu elemeyi geçenler finale kalacaklardır.

7. İlçelerdeki ön elemelerde katılımcılar yemeklerini evde hazırlayıp getireceklerdir. Alanda mikrodalga bulunup isteyen katılımcılar yemeklerini ısıtabileceklerdir.

8. Seçici Kurul yarışmacılara sundukları yemekle ilgili detay sorular sorabilir varsa yemeğin hikayesi ya da geleneği (örneğin düğün, bayram, mevlüt gibi cemiyetlerde yapılır olması vb.) hakkında bilgi alabilir.

9. İlçe elemelerinde derecelendirme ve herhangi bir maddi ödül olmayıp yalnızca Seçici Kurul tarafından final elemesine katılmaya hak kazananlar tespit edilecektir.

10. Final elemesi pratik uygulama esasına dayalı olarak, katılımcıların yemeklerini kurulan alanda pişirmesi şeklinde gerçekleştirilecektir.

11. Final elemesine katılmaya hak kazanan yarışmacılara yarışacakları gün, saat ve mutfak numarası Seçici Kurul tarafından bildirilecektir.

12. Yarışmacılar, yemeklerinin tüm malzemeleri ile, Seçici Kurula sunumu sırasında ihtiyaç duyacakları servis kaşığı, tabağı, kepçesi vb. araç gereçleri kendileri getireceklerdir.

13. Yarışmacılar yaptıkları yemeklerin tarifini, kullandıkları malzemelerin isimlerini, miktarlarını yarışma esnasında yanlarında bulunduracaklardır.

14. Yemekler, Seçici Kurul tarafından sunum sırasında numara ile gösterilecek, yemeğin adı numara kartında belirtilecektir.

15. Yarışmacılar yarışma kurallarına ve yarışma takvimine uymak zorundadır.

16. Yapılan yemekler en az 5 kişilik olacaktır.

17. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

18. Seçici Kurul tarafından herhangi bir kategoride dereceye layık görülen bir yemek olmadığı takdirde o kategoride derecelendirme yapılmayıp ödül verilmeyebilecektir.

19. Tüm yarışmacılar, yarışmaya sundukları tarif/tariflerinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin her türlü yayınında kullanılmasını, yarışma koşullarını ve Seçici Kurul kararlarını istisnasız kabul etmiş sayılır.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Değerlendirmeler yemeğin yöreselliği (60), lezzeti (20), aroması (10) ve sunumu (10) olmak üzere toplam (100) puan üzerinden yapılacaktır. Yarışma final sonuçları aynı gün ve saatte yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül töreni yapılacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ

Son Katılım Tarihi : 24 Şubat 2017 Cuma (mesai bitimine kadar)

Başvuru Formlarının Değerlendirilmesi: 24 Şubat – 10 Mart 2017

Başvurusu Geçerli Olanların İlanı : 13 Mart 2017

İlçe Elemeleri*: 14 Mart – 07 Nisan 2017

Final Elemeleri ve Ödül Töreni 15 - 16 Nisan 2017 Cumartesi - Pazar

* İlçelerdeki ön eleme tarihleri başvurusu geçerli olanlara daha sonra bildirilecektir.

SEÇİCİ KURUL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından belirlenecektir.

BAŞVURU

Yarışmaya katılmak isteyenler başvurularını bağlı bulundukları ilçelerdeki KO-MEK Kurs Merkezlerinden veya   komek.org internet adresi üzerinden başvuru yapabilirler.

İLETİŞİM

Adı –Soyadı : İlknur KOÇ
Telefon : 0262 322 18 74 /2447 Dahili
GSM : 0530 236 25 83
E-posta : ilknurkoc@kocaeli.bel.tr

Mutfak Ailesi