Nar

Kalp Dostu - Stres Düşmanı

Nar Mevsimin ve Hasat Zamanı
Sonbaharın en güzel meyvelerinden olan nar hasat zaman eylül ve ekim aylarıdır.

Meyve ilginç yapısıyla dahi bilmeceler soru olmuştur.
Eylül -Ekim ayları arasında olgunlaşan Nar  şurup yapmaya çok elverişlidir.

Eylül ayı ile birlikte market ve pazar tezgahları bu güzel meyveyle yerini bulmaktadır.
Dünya en sağlıklı meyveler arasında bulunan narın faydaları hakkında bilgi edinmek için doğru yere hoş geldiniz.

KALP DOSTU NAR
Nar en doğal kalp ilacı olarak bilinir. Kalbi korur, damarları onarır. Yapılan araştırmalar narın kan akışını iyileştirdiği ve damar tıkanıklığını önlediğini ortaya çıkarmıştır.
Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

C vitamini kaynağı
Bir bardak nar suyu, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 40’nı karşılar
Corona hastalığına yakalanmadan önce bağışıklık gücünün artması için ihtiyaç duyulan D ve C vitaminini düşünecek olursak COVİD-19 karşı direnç bakımından tam bir vitamin deposudur.
Nar, yapısından dolayı bir dizi faydalı önemli bileşen içerir ve dünyadaki en sağlıklı meyvelerden biridir çünkü bir çok teolojik kitaplarda dahi kendisinden fazlasıyla bahsettirmektedir.

Narın özellikleri arasında, antiviral, antioksidan ve anti-tümör mevcuttur.

Nar vitamin olarak özellikle A vitamini, C vitamini ve E vitaminlerine sahiptir. Folik asidin de iyi bir vitamin kaynağı olduğu bilinir.
Bu olağanüstü meyve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidandan içerir. Bu şarap içinde geçerlidir.

Düzenli Nar tüketimi ise bir çok türlü hastalık riskini de sizden uzaklaştırır.

Bir Nar meyvesi ortalama olarak çapı yaklaşık 5-12 cm civarındadır. Kırmızı, yuvarlak ve çiçek şeklinde gövdeli koyu kahverengi ve kırmızı tonları arasında bir kaç rengi aynı anda kabuğunda taşır. İç lif yapısı beyaz meyveleri ise kırmızımsı tonlarında renk içerir.

Yapılan araştırmalar, vücut için çeşitli yararları olabileceğini ve çeşitli hastalıklar riskini düşürdüğünü göstertir.

Narın meyvesini koruyan dış tabakası kalındır ve yenmez ancak içinde yüzlerce yenilebilir tohum vardır. Her bir tohum, ark olarak bilinen kırmızı, sulu ve tatlı bir tohum kaplaması ile çevrilidir. Narın tohum dediğimiz çekirdekleri yenebilir kısımlarıdır
.
Besin değerleri arasında bakın neler var;
Tohumlar meyvenin yenilebilir kısımlarıdır. Narlar etkileyici bir besin profiline sahiptir.
Lif : 7 gram
Protein: 3 gram
C Vitamini: % 30
K Vitamini: % 36
Folat: RDI'nın % 16
Potasyum: % 12
Antioksidan zenginidir
Şeker ve Kalori Bakımından Nar;
Nar taneleri ayrıca çok tatlıdır, bir bardak 24 gram şeker ve 144 kalori içerir.

Nar' da taneli küçük meyveler  canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alırlar.
Bu elementler güçlü antioksidanlardır. Nar suyu, diğer meyve sularına oranla daha yüksek seviyede antioksidan içerir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan vardır. Nar suyundaki antioksidanlar serbest radikallerin giderilmesine, hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Nar Meyvesi Hafızayı Korur
Meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurduğu ve hafızayı koruduğuna inanılıyor.

Vücuttaki iltihaplanmayı azaltır
Nar, yüksek konsantrasyondaki antioksidanları nedeniyle güçlü bir antienflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve oksidatif stres ve hasarı önleyebilir.

Kanseri Riskini Önler!
Çeşitli meyve suyu üzerinde yapılan araştırmalarda nar suyunun prostat kanserinde en etkili içecek olduğu görüldü. Nar suyunu beslenmenizden eksik etmeyin.

Nar suyunun ishale yardım edip etmeyeceği konusunda çelişkili inançlar ve araştırmalar olsa da, çoğu doktor kendinizi daha iyi hissedene ve semptomlarınız düzelene kadar kaçınmanızı önerir.

Sindirim hastalıklarının İlerlemesine engel olur
Nar suyu, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer inflamatuar bağırsak hastalıkları olan kişiler için faydalı olma olasılığı yüksektir.

Aşırıya gitmedikçe günlük nar suyu içmek de sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Cinsel Performansa Katkı Sağlar
Oksidatif stresin, sperm fonksiyon bozukluğuna neden olduğu bilinmekle beraber Nar Suyu tüketimiyle Oksidatif stresini azalttığı gösterilmiştir.

Doğurganlık
Nar suyunun antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme yeteneği onu potansiyel bir doğurganlık yardımcısı yapar. Oksidatif stresin, doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir. Meyve suyunun plasentadaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar bunun sağlayabileceği kesin yararları henüz bilmiyorlar. Nar suyu içmek, erkek ve kadınlarda cinsel isteği arttırmaya yardımcı olur.
Nar ve Diyabet
Nar meyvesi, Orta Doğu ve Hindistan'da uzun yıllar diyabet ilacı olarak kullanıldı.
Narın diyabet üzerindeki etkileri hakkında etkileri bilinmekte fakat detayları çok karışık olsa da, insülin direncini azaltmaya ve kan şekeri düşürmeye yardımcı olabildiği söylenebilir.

Nar, kandaki oksijen seviyesini pompalamaya yardımcı olur. Nar içeriğinde bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşır.
Kolesterolü düşürmede rol oynar ve kanın pıhtılaşmasını önler.
Bütün bunlar nihayetinde kanın serbestçe akmasına ve böylece vücudunuzdaki oksijen seviyesinin artmasına yardımcı olur.

Kraliçe Margaret Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, nar suyunu içen insanlar, stresli durumlarda artmış olan bir stres hormonu olan kortizol seviyelerinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Dikkat; Verilen bilgiler doğrultusunda farklı tüketimler yapılmamalı, gerekirse bir uzman yardımına baş vurulmalıdır.


Mutfak Ailesi