Mozzarella Peyniri ve Tarihçesi
Mozzarella Peyniri / Suda Mozzarella
Erime Kapasitesiyle bir çok yemekte kullanabilen bembeyaz yumurta biçimli olmasa herhalde İtalyan mutfağı herhalde o leziz tariflerden yoksun kalırdı. En iyi mozarella manda sütünden Napoli bölgesinde Üretilir. Sulu, yumuşak bir yapısı ve süte benzeyen lezzetli bir tadı vardır. Bu peynir pasta fileta ( katmanlama ) yöntemiyle yapılır. Kesilmiş sütün katı kısmı şeritler halinde sonra kaynar suya atılır. Yüzeye çıktıktan sonra parçalanırlar ve sıkıştırılarak 220 gramlık yumurta  şeklinde toplar haline getirilirler. 12 saat boyunca salamuraya yatırıldıktan sonra taze kalmaları için kendi sularıyla birlikte kağıt ya da jelatine ambalajlanırlar.
İnek Sütünden  yapılan '' fior di latte '' (süt çiçeği) ve ''Bacconcini'' (lokmacıklar) dene küçük peynir topları diğer mozzarella çeşitlerindendir. Bazen örgü halinde ''treccie'' adıyla satılır. Bunların hepsi tazedir, ama mozzarella tütsülenebilir ve bu işlem peynire sarımsı kahverengi bir renk ve ilginç bir tat verir. Süpermarketlerde açık sarı, yarı sert bir mozzarella çeşidi de görebilirsiniz hatta bu haliyle bazen rendelenmiş olarak da satılır. Bu çeşidi ucuz pizzalarda kullanılır; sadece adı mozzarella' ve kesinlikle denenmemelidir.
Mozzarella Tarihçesi
Mandaların Hindistan'dan İtalya'ya ne zaman geldiği hakkında kimse kesin bir şey söylemiyor. Yunanlılar ya da ilk Hıristiyanlar tarafından getirilmiş olmaları ihtimal dahilinde olsa da 16.yüzyılda Güney İtalya tarımın önemli bir parçası oldukları kesindir. Çiftçilerin mozzarella yapmak için manda sütünü kullanmaya başlamaları o tarihlere dayanır. Peynirin ününün kısa zamanda kuzey bölgelerine ulaşmasıyla oradaki üreticiler de inek sütünden sahtesini yapmaya başlamışlardır.

Mutfaktaki Kullanımı
Örnek  tarif: https://www.mutfakailesi.com/kapris-salata-tarifi-insalata-caprese-recipe-tarif-385.htm
Taze mozzarella İtalyan bayrağının renklerini taşıyan 'insalata tricolore' de çok lezzetli olur. Bu salatada beyaz mozzarella kırmızı domates ve fesleğen kullanılır. İsli mozzarella sandviçlerde ya da antipasto olarak iyi gider. Mozzarella piştiğinde tel tel olduğundan pizzalarda kullanmak 'mozzarella in carrozza'yı (arabadaki mozzarella) doldurmak için harikadır. Ayrıca içine konduğu sandviçler çırpılmış yumurtaya bulanıp kızartılabilir. Ünlü bir Roma yemeği olan 'suppli al telefono'da mozzarella haşlanmış pirinç toplarının içine konur ve telefon tellerini andıracak şekilde eriyinceye kadar kızartılır.

Satın Alma ve Saklama
İnek sütünden yapılan mozzarella pişirmek için ideal olsada gerçekten güzel bir peynir yemek istiyorsanız mozzarella di bufala alın. Açılmadığı sürece buzdolabında bir kaç gün dayanabilir. Ama açtıktan sonra olabildiğince çabuk tüketmeye çalışın. Açılmış mozzarella ambalajındaki suyuyla yada kesilmiş süt veya tuzlu suyla birlikte kapalı bir kaba konursa biraz daha uzun süre dayanabilir.

Mutfak Ailesi