Lezzet Arayanlara...
Son yıllarda neredeyse hiç kullanılmama düzeyine gelen ve Türk Mutfağı kültüründe kaybolmaya yüz tutan yemeklerimizde kullandığımız kemik suyunun  aslında ne kadar değerli olduğunuz anlatmak yine bizlerinde bir görev parçası olduğuna inanıyorum.
En başta konuya ilişkin bir örnek verecek olursak Fransızların meşhur et sosu olan Demi Glace sos kaval kemiklerinden 24 saat de elde edilen ve çok rağbet gören lezzetli bir sostur
Kemik suyu ve kemik iliği insan vücudunun doğal ve iyi bir vitamin, protein, mineral, aminoasit, yağ ve enerji kaynağıdır. Dünyanın Önde gelen mutfaklarından İtalya ve Fransa 'dada olduğu gibi et ve kök sebzelerinden elde edilen sularla yapılan çorbalar, yemekler ve pilav çeşitlerine kadar bir çok besin değeri ile birlikte tartışmasız bir lezzet de içerir.
Ayrı bir bilgi dahada ekleyecek olursak Annelere ve Anne adaylarına en büyük tavsiyem doktorları kontrolünde çocuklarına mutlaka önemli besin kaynağı  olarak kemik suyunu (özellikle kaval kemiği) vermeleridir. Çocukluğunda kemik suyu ile beslenen çocukların kemik gelişimi ve vücut direnci kalite düzeyde olmaktadır ve Hatta Anne adayları hamilelik döneminde  Annelerin aldığı bu önemli besindeki protein ve mineraller, sinir sistemi, endokrin sistemi ve beyin fonksiyonlarını desteklediği için bebeğin sağlıklı gelişimini arttırır. ( en iyi ve doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz)
Dip Not: Kemik ve iliğin içinde bulunan protein, kolojen, glutamin, kalsiyum, magnezyum ve diğer önemli besinlerdeki yapıların bozulmadan suya geçebilmesi için kaynama sıcaklığının biraz altında 24 saat boyunca pişirilmesi gerekmektedir
Katkısız olmayan bu doğal ilacı lütfen mutfaklarınızdan eksik etmeyin
Öneri: Kemiği kaynatıp elinizde artan suyunu  soğuduktan sonra buz dolabınızda bulunan buzluk aparatına dökerek ilerki lezzetli yemekleriniz için saklayabilirsiniz ancak buz olan kemik sularını streçe sarıp farklı tat ve kokuların geçmesini önleyiniz.

Erdoğan Atabay