Kuzu Kulağını Nasıl Kullanılır ?
                   Kuzu Kulağı 
Artık günlük salatalarımızın içinde dahi yeri alan Bu bitkiyi biraz tanıyalım,
               Kuzu kulağı,genelde 20 ile 50 cm boyundadır,  familyası kırmızı gövdeli kuzukulağıgillerdendir. çok yıllık bir bitki türüdür ve  Ok biçimli olması bu bitkinin tanınması açısından en eönemli noktası olmasıyla birlikte tüysüz yaprakları ve pembe renkli çiçekleri de vardır. Bol miktarda oksalik asit içeren ekşi yaprakları sebze olarak yenir.
        Kuzu kulağı Halk arasında, oğlak kulağı, ekşilik, turşuotu, ebemekşisi ve ekşimlik adlarıyla da bilinir

Faydalarını Açıklayacak Olursak 
Bağırsakları yumuşatıcı ve kabızlığı giderici özellikleri ile birlikte İdrar söktürücü olan kuzu kulağı yaprakları haşlanarak suyla hazırlanan karışımında ise  diş ağrılarını dindirdiği söylenmektedir ve ayrıca mide şişliğini giderir. Kanı temizleyici özelliği de bulunan kuzukulağı, cilt hastalıklarına da iyi gelir. Ciltte bulunan lekeler, çıbanlar, sedef hastalığı, egzama gibi deri hastalıklarına karşı kuzu kulağından faydalanmak için hasta bölgeye kuzu kulağı lapası sürülür.
Sarılık hastalığına karşı da fayda sağlayan kuzu kulağı, anne sütünü çoğaltmak ve vücudu kuvvetlendirmek için de kullanılır. Ayrıca regl dönemi kanamalarının düzene sokulmasına yardım eder ve cinsel gücü arttırır. Kuzu kulağı, sindirim sisteminin düzenlenmesine de büyük fayda sağlar. Kuzukulağı çayı sayesinde çocuklarda  ateş düşürülmesi ve safra söktürülmesi mümkündür.

Mutfak Ailesi