Kariyer hedefleri

 

 
             Hangi meslek dalında olursa olsun çıtayı hep en yukarı çıkartmak için delice bir uğraş içine girmeli insan.Bu özellikle de bizim aşçılık mesleğin de geçerli,çağ teknoloji çağı önceden çalıştığımız ustalardan öğrenilen tariflerdi bizleri yukarı doğru tırmandıran,püf noktalarını ve ince detaylarını birebir gösterirlerken, ki bu bazen istisnada olsa sırrını saklayan ve söylemekten kaçınan usta şeflerle de karşılaşabiliyor insan. Fakat çağ teknoloji çağı demişken her şey güncelliyor kendini mutfak ekipmanları,yemekler,menüler,eski tarifler bile değişirken bu meslekte insanda çağ atlamasını öğrenmeli, kendini güncellemeli insan.İyi bir şef olmak yaptığın yemeklerle gurur duymak anlamına gelmiyor artık.
 
             Bir Usta şef iyi araştırmacı olmalı,yeniliklere açık ve iştahı evrensel mutfaklara ve ‘’füzyon’’mutfağına hayli kabarık olmalı. Sürekli araştırmalı internette sosyal medyada gezinirken tariflere ve ulusal, uluslararası şeflerin yaptıklarına göz gezdirmeyi de ihmal etmemeli. Yabancı dilini geliştirmeli ve gelişen dünya mutfaklarının üzerinde durmalı ve en doğruyu öğrenmek için de gördüğü ve izlediği tarifleri kendisi de yapıp denemeli. Fakat dünya mutfaklarını öğrenirken kendi mutfak kültürümüzden ve özümüzden asla vazgeçmemeyi ve yapacağınız bir yemeğe mutlaka kendi mutfaklarımıza özgü birkaç malzemeyi de koymayı ihmal etmemeliyiz fakat önemli olan şu ki, yaparken bir tarifi,içine mutlaka kendimizden bir parça koymayı da asla unutmamalıyız,Kendi yemek kültürünü bilmeyen başka kültürlerin yemeğini öğrenmeye çalışması hayli gülünç ve abes olacaktır.
 örneğin gördüğümüz bir tarifi uygulayıp pratiğe dökerken o tarifte beş parça malzeme varsa neden altıncı ve yedinci malzeme olmasın ki! Diye düşünmeliyiz!.ve içlerine bizlere özgü birkaç malzemeden de koyabilir ve modern yemek kültürüne ayak uydurabiliriz.
 Denemeden bir şey öğrenilmez başlı başına izlemekte yetmez ,teoride iyi olunabilir fakat önemli olan pratiğe dökmek.Kariyer merdivenlerini çıkmak için ilk adımı atacaksanız geç kalmış sayılmazsınız…şu beş maddeyi uygularsanız tam nokta atışı yapmış olacaksınız.
 Araştır,gözlemle,bilgi edin,uygula ve pratiğe dök. Yeniliklere hazır olmalı insan.
 
          İyi bir şef olmak istiyorsan koşma! aheste aheste çıkmalısın basamakları. Her basamakta, her durup soluklandığın da zaman kazanmış olacaksın ve bilgi hazneni tazelemeye fırsatın olmuş olacak. Daha geniş bir bilgiye sahip olacaksın. Kısacası az zaman da çok iş değil kısa zaman da çok bilgi öğreneceksin. Araştır,Oku,kendini geliştir,yeni ufuklara yelken aç. Hiçbir zaman geç kalmadın tam tersine henüz daha yolun başındasın.
 
Kariyer de sıçramanın tam zamanı.....
 
 
 
 
 
                                                                                             Chef Volkan ATAÇ
 
 
 
 

 

Erdoğan Atabay 23.01.2018 18:27

Bravo çok iyi açıklamışsınız

Volkan Ataç