Hengel - Meşhur Azeri Mantısını Tanıyalım
Kafkaslardan Soframıza HENGEL Mantısı
 

Özellikle konu mutfağa gelince yemek kültüründe de tıpkı Türkiye'deki gibi büyük ölçüde kırmızı et, çorbalar, yağda kızarmış hamur işleri, dolmalar, sarmalar, mantılar, pilavlar var. Azerbaycan'da da tıpkı bütün Türkler gibi eski alışkanlıklar çok değerlidir. Törenler, düğünler, asker uğurlamaları, çeyiz çıkarmalar ve daha fazlası...

Bunların yanı sıra Anadolu'da eskiden anneannelerimizin pişirdiği gibi bol yağlı ve tuzlu yemekler halâ tercih edilmektedir. Genellikle de yemeklerde katı yağları tercih ederlerdi. 

Şimdi ise ben sizinle Azerbaycan'a ait, Türkiye'nin genellikle doğusunda ''Ağrı , Artvin, Ardahan, Kars, Erzurum, Sivas '' illerinde  iyi bilinen ve yapılan meşhur Azeri Mantısı'nı paylaşacağım. Aslında Hengel veya Hingel de denir.  Bu mantı türü Kafkasya'da ortaya çıkmıştır. Bildiğimiz mantıya göre daha büyük parçalar halinde yapılır. Kare kare kesilip içsiz olarak haşlanır. Ben Ağrı'da doğdum ve annem, akrabalarımız, komşularımız bu yemeği seve seve yaparlar ve halâ da yapıyorlar. 

Ağrı'nın Yazılı, Geçitveren vb. köylerinde yaşayan biz Azeri Türkleri çok misafirperverizdir ve misafirlerimize bu mantıyı tattırmadan yollamayız. 

Biz şuan ailece İzmir'de yaşamaktayız ve İzmirli misafirlerimiz Hengeli çok beğeniyorlar.  Biz de Kafkas Göçmeniyiz aslında. Dağıstan başta olmak üzere Kafkasya'nın hemen her yerinde benzer adlarla bilinir. Bu yemek haşlanmış hamur, sarımsaklı yoğurt ve kavrulmuş soğandan oluşan, çok lezzetli, pratik bir lezzet bombasıdır.

Hengel Tarifi İçin Tıklayınız

 

 

Muhammed Tuğrul