Hayrettin Meydan Kimdir ?

Executive Chef
Hayrettin Meydan

    1946 yılında Artvin' in Şavşat ilçesi/Veli Köyünde dünyaya geldi.
Meslek hayatına 1962-1963 'lü yıllarda Ankara' da eski Meclis karşısında Ankara  Bürokratlarına genellikle hitap eden Ankara Palas Otelinde Şef Ramazan Öztürk' ün yanına çırak olarak başladı.  Burada iki yıl çalıştı. Şef Ramazan Öztürk'ün desteği ile ortaokul öğrenimine de burada devam edip mezun oldu. Şefinin önermesi ile birlikte Güzel Sanatlara da iki yılın veren Şef Hayrettin Meydan daha sonra Ankara  Stad Otelde komi olarak tüm branşlarda bir yıl çalıştı. Şefi Ramazan Öztürk çok sevdiği ve sahiplendiği Hayrettin Meydan'ı staj tarzında farklı yerlere de göndererek ufkunun genişlemesini sağladı. Bu yıllar arasında aktarmadan geçmek istemediği 1967 yılında döneminin meşhur  yeri  İzmir Göl Gazinosunda ünlü sanatçı Gönül Yazar ile birlikte bir ay elit bir kitleylede bir arada olmanın değişik ve mutlu bir anı olarak kendisinde kaldığını belirtti.
    1966 yılında Askerliğini ise Amasya' da acemi birliği ve sonrasında Ankara 4. Kol Orduda Garnizon Komutanı Özel Aşçısı olarak mesleğini ve askerlik  sürecini icra etti.
    Askerlik sonrası İzmir Çeşme' de Hüsam Otelde Kemal Şef ile birlikte yaklaşık  iki yılını sıcak mutfak bölümünde geçirdi. Eski Şefi Ramazan Öztürk kendisini telefonla arayıp İstanbul Taksim  Divan Otele git dediğinde ise sezon sonu valizini toplayan ve meslek kariyeri için her türlü zorluğa göğüs geren Hayrettin Meydan, Şefinin isteği doğrultusunda hareket ederek Divan Otele gitti ve Sous Chef olarak iki yılını da başarılı bir şekilde geçirdi. Daha sonra İzmir Çeşme' de Altınyunus Oteli açılışında İsmini hatırlayamadığı Yabancı bir Şef ile birlikte bir yılını sous chef olarak kendi meslek kariyerinde, otelin ilk ve iyi bir sezonuna başar imzasını attı. Bu sürecin Arında ilk Mutfak Şefliği için gelen teklif  İstanbul Tepebaşı Etap Otelinden gelince geri çevirmedi. Daha sonra ise sırasıyla The Marmara, İzmir Altınel Otel,Pulman Otel(Şimdiki  Mövempick Otel), İzmir Konak Otel, Ankara Tandoğan'da Merit Altınel Otel' de Koordinatörlük veŞeflikleri sürecinde ise ara ara Yurt dışına Lion, Paris, Viyana, Sentatian, Polanya, Venedik'gibi yerlere değişken sürelerde Türk Mutfağı Yemeklerini bizzat yaparak tanıtımlarda bulundu.
    1994 yılında emekli olan Hayrettin Meydan durmak yok dedi ve dedirttiler ki o el lezzetini İzmir 1. Kordonda Deniz Restaurantta mesleki hayatının geriye 18 yılını geçirdi.
    Şef Hayrettin Meydan bütün bu çalışma hayatının yanı sıra genç meslektaşlarına çeşitli şekillerde desteğini esirgemedi. Özellikle uzun yıllar 2006 da kurulan İzmir Aşçılar Derneği'ni tüm kalbi ile maddi manevi destekledi. Şu an Derneğin Duayen Şefleri arasında yer almaktadır.

71 yaşında olan Şef Hayrettin Meydan'a Soruldu;
                 -Şefim son olarak söylemek ekleyeceğiniz bir şey var mı ?
Cevap; ''Elimden gelse de genç meslektaşlarıma ve Duayen Şef olarak                 
      onurlandırıldığım İzmir Aşçılar Derneği'ne daha fazla katkım olsa !'' dedi.

mine gürel 04.06.2017 20:55

Şefime sağlık huzur mutluluklar diliyorum....

ergun barlik 05.06.2017 01:19

ornek alınöası gereken mukkemmel insan. .

AŞKIN OPSAR 06.07.2017 22:59

tanıdıgım çok iyi ustalardan biri baba dostumuz vefalı bir isan allah uzun ömürler versin

Temel ocak 15.10.2017 22:05

Allah başımızdan eksik etmesin ustayı inşallah

Akin 09.01.2018 19:49

Yuzlerce usta yetistiren .mesleginin kral ustasi ,helal kazanmis ve harcamis ,hayir sever Hayrettin abiye Allah uzun saglikli omurler versin.

Mutfak Ailesi