Hangi Balık Ne Zaman Yenir ?
HANGİ BALIK NE ZAMAN

Hangi balık ne zaman yenir ?
Her Mevsim aylara göre balık takvimi
2020 balık avlanma yasağı sona erdi ve balık sevenlerin beklediği günler geldi.
1 Eylül 2020 tarihi itibariyle denizlerdeki avlanma yasağının sona erdiği.
Sonbaharın gelişiyle balıklar balıkçı tezgahlarını süslemeye başladı.

Peki, hangi ay hangi balık yemeli ?
İşte sıralama şöyle...

Balığın sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunuz artık hepimiz biliyoruz. Av yasağını sona ermesi ile birlikte yinede doğru avlanmanın sonuçları fayda olarak yine bizedir. Her balığın özellikle yenmesi gereken ve taze olduğu zamanlar bulunur. Hangi ay hangi balık yemeli ? Sorusunun cevabı aşağıdaki açıklamalara göz atarak bulacaksınız ! .

Eylül
Gelin içinde bulunduğumuz eylül ayına ve sonbaharın geneline birlikte göz atalım
Havanın  henüz yeterince soğumadığı Eylül ayında ve taze balıklar uzun süredir avlanamadığı için yağlı ve ağır balıklarla karşılaşacaksınız.Mümkünse bunları tüketmekten uzak durun.
İstavrit, kılıç, kırlangıç, palamut ve sardalyenin lezzetine güvenebilirsiniz.
Büyük balık sevenlerin gözdesi lüfer de eylül ortalarından sonra bolca çıkar.

Ekim
Bu ayda denizlerde canlılık artar ve balık sürülerinin göçleri başlar. Neredeyse her balık türünün bollaşması anlamına gelir. Palamut, barbun, tekir, levrek, sardunya hem fiyatıyla hem de lezzetiyle sizi mutlu eder.
Ve Ekim ayının yıldızları - uskumru, istavrit ve kılıçtır.

Kasım
Havaların kışa döndüğü kasım ayı ise yağlı balıklar için doğru zamandır. Özellikle hamsi, istavrit gibi küçük balıklar yenebilir kıvama gelir, fiyatları oldukça ucuzlar.
Uskumru da hamsi ve istavrit gibidir. Daha büyük balıkları sevenler ise torik tercih edebilir. Palamut da henüz yenebilir haldedir. Kasımda pisi de nefis olur.

Aralık
Yağlı balıkların zamanıdır. Uskumru, lüfer, palamut, torik aralık ayında büyük bir zevkle tüketebileceğiniz balıklardır.

Ocak
Tekirin bolluğu ve hamsinin lezzeti de balık sevmeyenleri bile aralıkta balık pazarlarını dolaşmaya teşvik edebilecek düzeydedir.
Ocakta en çok çıkan balıklardan biri uskumrudur. Lüfer, palamut ve istavrit de aynı lezzetle tüketilebilir.
Yağlanmış kefal ve hamsi de sofraları süsler. Tekir, kırlangıç iyice bollaşır, çinakop ve kofana da tezgahları parlatır.

Şubat
Şubatın balığı pahalı sofraların balığı kalkandır. Lüfer, palamut ve uskumrunun son zamanlarıdır, tekirin bolluğu devam eder.
Ocakta çıkmaya başlayan midyeler şubatta iyice bollaşır ve lezzetlenir. Deniz mahsulü sevenler için balığın yanında midye çeşitlerini de tüketmenin zamanı şubattır.

Mart
BU ayda kalkan mevsimi devam ederken, kefal ve levreğin de lezzeti zirveye çıkar. Uskumru ise en sevilen balık mezelerinden çiroz yapımına uygun hale gelir.

Nisan
Levrek nisanda da çok lezzetli olur ve iyice bollaşır. Mercan, kılıç ve kırlangıç da boldur ve zevkle tüketilebilir.

Mayıs
Mayıs ayında Barbun, tekir, dil, levrek gibi balıklar bol ve lezzetli olur. Ayrıca ıstakoz, karides, yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri de mayıs ayında bollaşır.
Balığın yanı sıra bu tür deniz ürünlerine de sofralarınızda yer verebilirsiniz.

Haziran
Mayıs ayının ortasından itibaren av yasağı başlar. Üstelik balık nüfusu açısından haziran ayında denizlerimiz oldukça fakirleşir. Bu nedenle haziranda taze balık tüketimi pek söz konusu olmaz.

Temmuz
Temmuzda sardalye görünmeye başlar. Alternatif olarak tekir ve barbunya tüketilebilir. Istakoz, karides, yengecin bolluğu devam ettiğinden balık yerine bu deniz ürünleri tercih edilebilir.

Ağustos
Ağustosta ise palamutlar çıkmaya başlar ancak yemek için balıkların biraz daha büyümesini ve çoğalmasını beklemek doğru olur. Sardalye ve mercan ise ağustosta tüketilebilecek balıklardır.


Mutfak Ailesi