Gastro Antalya Yemek Yarışması
Gastro Antalya 21-22-23-24 Kasım 2019
Antalya, turizm sektöründe dünyanın en önemli lokasyonlarından birisidir. Her yıl onlarca farklı ülkeden milyonlarca turisti ağırlayan Antalya konu ile ilgili çok önemli avantaj ve donanımlara sahiptir.
Üstüne üstlük İstanbul'daki bu organizasyona katılan aşçıların %75’i Antalya’da çalışmakta ve yaşamaktadır.
 
Tarih : 21-24 Kasım 2019
Yer : Antalya Expo Fuar Merkezi
ORGANİZASYON
A.P.G.A.D (Akdeniz Pastacılar ve Genç Aşçılar Derneği)
T.A.Ş.F.E.D (Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu)
W.A.C.S (World Association of Cheefs Societies)

Amacımız 17 yıldır İstanbul Tüyap’ta gerçekleştirilen Uluslararası Mutfak Günleri‘nin Antalya’da hayata geçirilmesini sağlamaktır.
Antalya, turizm sektöründe dünyanın en önemli lokasyonlarından birisidir. Her yıl onlarca farklı ülkeden milyonlarca turisti ağırlayan Antalya konu ile ilgili çok önemli avantaj ve donanımlara sahiptir. Üstüne üstlük İstanbuldaki bu organizasyona katılan aşçıların %75’i Antalya’da çalışmakta ve yaşamaktadır.
Tarih : 21-24 Kasım 2019 Yer : Antalya Expo Fuar Merkezi ORGANİZASYON A.P.G.A.D (Akdeniz Pastacılar ve Genç Aşçılar Derneği) T.A.Ş.F.E.D (Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu) W.A.C.S (World Association of Cheefs Societies)

ORGANİZASYON İÇERİĞİ
Gastronomi; yiyecek ve içecek kültürünün sanat ve bilime dönüşmüş halidir. Bu özelliklerinden dolayı Gstronomi, salt bir meslekten öte bir sanat dalıdır.
Kültürü, gıdayı, ekonomiyi, işletmeyi ve diğer birçok konuyu içine alan Gastronomi; mitoloji, sanat tarihi, sanat yönetimi gibi konular ile de içiçe geçmektedir.
Kültürel kavramların gıda, gıda muhafazası, gıda yönetimi, iş sağlığı gibi konularla harmanladığı bu sektörde son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

GASTRO ANTALYA; sektörel gelişmelerin takip edilmesi, paylaşılmasının yanısıra sektörün en önemli aktörleri olan aşçıları da biraraya getiriyor. Festival programı içerisinde yer alacak yarışmalar; her düzeyden aşçının hünerlerini sergileyeceği, bilgi ve sanatını paylaşabileceği fırsatlar sunmaktadır.
Dünya üzerinde 1 milyarı aşkın kişinin turistik amaçla seyahat e iği bilinmektedir. Bu kişilerin destinasyon seçiminde, seyahat e ikleri ülkelerin yeme içme kültürünün önemi çok büyüktür. Yapılan anke e turistlerin %88,2’si destinasyon seçiminde yeme-içmenin önemli rol aldığını belirtmiştir. Bu verinin ışığında Gastronomi Bilimi’nin ülkemiz turizmi için ne kadar önemli olduğu gözlenmektedir.

AMAÇ ve DEĞERLENDİRMELER
1 - Türkiye’de Gastronomi sektörünü oluşturan tüm kişi ve grupların biraraya getirilmesi.
2 - Gastronomi bilimine katkıda bulunan eğitim kurumları, dernekler, medya araçları ve kişileri motive edecek ortamı sağlamak, geliştirmek
3 - Sektörün içsel paydaşlarını (aşçılar, tedarikçiler, işletme sahipleri, yazarlar, turizm alanında faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar vb.) ortak bir tarih ve mekanda biraraya getirerek tanışmalarını sağlamak ve sinerji yaratmak.
4 - Sektörün akademik yeniliklerle buluşmasını sağlamak, gelişimini katkıda bulunmak.
Farklı ülkelerdeki ve kültürlerdeki aşçıların biraraya gelerek kişisel seçki ve bilgilerini paylaşmasını sağlamak.
6 - Sektörde faaliyet gösteren farklı konularda ihtisaslaşmış (ekipman, gıda sağlığı, tarım ürünleri üretimi vb.) Fİrma ve kişilerin biraraya gelerek ilişkilerini geliştirmek.
7 - Uluslararası alanda ülkemiz gastronomisinin düzeyli bir şekilde ifade edilmesini ve tanıtılmasını sağlamak.
8 - Yılda 1 milyarın üzerinde turizm amaçlı seyahat eden kişilerin ülkemiz gastronomisinin farkındalığını sağlamak.

FESTİVAL PROGRAMI

1 - YARIŞMALAR 
Bireysel Pratik Gençler 
Bireysel Pratik Ustalar 
Grand Prix Milli Takım 
Bireysel Display Ustalar

2 - AKADEMİK OTURUMLAR

3 - FUAR VE SERGİLER

4 - TADIM PANELLERİ

5 - MİSAFİR ÜLKE RUSYA SUNUMLARI

6 - TÜRK - RUS ORTAK ÇAY KÜLTÜRÜ FORUMU

7 - TÜRK-RUS ORTAK MUTFAK BIÇAK KÜLTÜRÜ

8 - DENEYSEL MUTFAK ATÖLYELERİ

9 - TÜRK-RUS GRAVYER KÜLTÜRÜ


ULUSLARARASI YARIŞMALAR
Uluslararası Çapta ve Vizyonda Dev Yarışmalar
50 ülkeden 2000 yarışmacının, çeşitli kategorilerde eserlerini sunacağı yarışmalar düzenlenecektir. Bu yarışmalar dünyadaki mutfak kültürünün bir araya gelmesinin yanı sıra, sunumları ile de görsel showlara neden olacaktır.
Antalya'nın dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarından birisi olması yarışmacıların farklı şekilde motive olmasını sağlayacak ve her şeyden önemlisi ülkemiz tanıtımı içinde önemli bir fırsat olacaktır.

YARIŞMA ÖDÜL LİSTESİ
YILIN ALTIN ŞEFİ 5.000 TL
YILIN ALTIN PASTA ŞEFİ 5.000 TL
YILIN ALTIN GENÇ ŞEFİ 2.500 TL
YILIN ALTIN GENÇ PASTA ŞEFİ 2.500 TL
YILIN EN İYİ LİSESİ 1.500 TL
YILIN EN İYİ ÜNİVERSİTESİ 1.500 TL
PRATİK PASTA YARIŞMASI 1.000 TL
MİNYATÜR 1.000 TL

RUSYA’DAN AKDENİZ’E UZANAN LEZZETLER

Rusya’dan Akdeniz’e uzanan mutfaklardan seçmeler

Karadeniz ve Akdeniz havzaları dünya kültürünün en doğurgan bölgeleridir. Tarihi ve kültürü denizler kadar geniş bu coğrafyalar elbette ki gastronomi dünyası için büyük önem taşımaktadır. Antalya ve ülkemiz için ise çok daha ayrı bir önemi olduğu da kuşku götürmez bir gerçektir.

Antalya’da; 30.000’i aşkın Rus kökenli aile ve bireyler yaşamaktadır. İki kültürün insanlarının akrabalık bağı ile bağlandığı bu coğrafyada yemek kültürü de özellikle içiçe geçmiştir.

Antalya’ya yerleşmiş Rus vatandaşların, Rus Mutfağı örneklerini de sergileyeceği festivalde; iki kültürün ortak çay kültürü örnekleri de paylaşılacaktır.

Ayrıca Türk-Rus Gravyer Kültürü, bıçak imalat sanayi, pastacılık kültürü de forumlar, örnekler ve çeşitli aktivitelere konu olacaktır.

ONUR KONUĞU

Onur Konuğumuz “Rusya Federasyonu”

Amaçlarımız  doğrultusunda APGAD olarak ikili ilişkilerimizi geliştirmek, Ülkemizin kültür ve turizmine katkı sağlamak için düzenleyeceğimiz ANTALYA ULUSLARARASI GASTRONOMİ FESTİVALİ ile iki ülke arasındaki bağların güçlenmesine katkıda bulunacağı gibi ülkemiz adına örnek olabilecek farklı aktiviteler ile anlamını arttıracağına inanıyoruz.

2019 Türkiye – Rusya Karşılıklı kültür ve Turizm Yılı Niyet Bildirgesi Sonrası Her iki Ülke tarafından Gerçekleştirilen Önemli Etkinlikler;
1. Dağıstan Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Lezginka’nın İstanbul Cemal Reşit Rey Salonu’nda rerçekleştirdiği dans gösterisi.

2. Rusya’nın Başkenti Moskova’da dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in 117. Doğum Günü Kutlama Etkinlikleri.

3. Rus Kızıl Ordu Korosu ülkemizde 6 konser vermiş, 20.000 üzerinde seyirci ile buluşmuştıur

4. Moskova Büyük Tiyatro’da Truva Operası Dinletisi.

5. Rusya’nın Başkenti Moskova’da Krasnaya Preskaya Parkı’nda düzenle nen Türk Festivali.

6. Nazım Hikmeti Anma Etkinlikleri.

8. Ural Sanat Etkinlikleri.

9. St.Petersburg Film Festivali.

10. Türk Gastronomi Haftası


ULUSLARARASI TANITIM
Düzenleyecek olduğumuz;

ANTALYA ULUSLARARASI GASTRONOMİ FESTİVALİ ile organizasyonumuza dahil olacak olan 25’den fazla ülkeden 4000’in üzerinde katılımcı ile ülkemize sağlayacağı ekonomik katkının yanı sıra, katılımcıların kendi ülkelerinde, ulusal ve yerel gazete, dergi, TV, radyo ve sosyal medya hesapları üzerinden yapacakları tanıtım amaçlı paylaşım ve reklamların ülkemizin uluslararası tanınırlığına da katkı sağlayacaktır.
Bunların yanında, uluslararası TV, radyo, gazete ve sosyal medya üzerinden yayınlayacağımız reklam çalışmaları ile ülkümizin tanınırlığını arttırmak adına faaliyetler yürütülecektir.

Katılımcı ülkeler;
Makedonya, Fransa, Rusya, Hırvatistan, Sırbistan, Japonya, Bosna Hersek, Moğolistan, Çin, Slovakya, Moldova, İsveç, Cezayir, Filistin, Malta, Ukrayna, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Güney Kore, Azerbaycan, Yunanistan, Romanya,İtalya
Mutfak Ailesi