Denizli Yemek Yarışması 2020
Denizli Genç Aşçılar Derneği GASTROWORLD 2020 Uluslararası Yemek Festivali ile birlikte
Denizli Yemek Yarışması olarak da ses getirmeye devam ediyor

Degad Başkanı Süleyman Kursak 
Degad Ekibini Açıkladı; 

Başkan Süleyman Kursak
Başkan Yardımcısı Uğur Ulutürk
KKTC Başkan Yardımcısı Melih Uysal
Cake Art Birincisi Münevver Özdemir
Lise Ekip Birincisi Oktay Bircan
Balık Kategorisi Birincisi Evrim Şeyma ErenGENEL BİLGİLER

Yarışmaya katılım sağlayacak yarışmacılar başvurularını gastroworld2020@gmail.com mail adresinden maille yapacaklardır.

Başvuru ücreti bireysel kategoriler için 70 TL, Kapalı Kutu kategorisi için 150 TL,Kapalı Kutu Ekip Kategorisi için ve En İyi Okul Ekip kategorisi için 300 TL’dir.

Yarışma başvuruları için 0531 947 81 13 nolu telefondan whatsapp üzerinden 09:00-18:00 saatleri arasında iletişime geçilerek müsaitlik onayı alınacak, başvuru ücreti bankaya yatırıldıktan sonra dekont görseli ve başvuru formu imzalı bir şekilde gastroworld2020@gmail.com adresine mail ile ulaştırılacaktır. Akabinde belirtilen telefon numarasına onay mesajı gönderilecektir.

​KURALLAR

 Son başvuru tarihi 10 Nisan 2020’dir..

Yarışmacılar kullanacakları tüm malzemeleri hijyen ve soğuk zincir kurallarına uygun bir şekilde kendileri getireceklerdir.

Bireysel Kategoriler 45dk, Kapalı Kutu 60 dk, Ekip Yarısmaları 90 dk’dır.

Yarışma alanında, fırın, 4lü ocak, +5 buzdolabı, -18 derin dondurucu bulunmaktadır. Bunlar haricinde ihtiyaç duyulacak ekipmanlar yarışmacılar tarafından sağlanmalıdır.

Yemeklerin sunumlarında tabakların sıcaklığı/soğukluğu ve temiz olması  jüri değerlendirme kriterlerinden biridir. Yemeklerde kesinlikle dekoratif amaçlı yenilemeyen ürün kullanılması yasaktır. Jüri değerlendirme kriterleri, yarışmacının yapmış olduğu yemeğin pişirme tekniğini, malzeme kullanımını, yapmış olduğu yemeğin işçiliğine puan verecek şekilde düzenlenmiştir. Yemeklerini hazırlarken becerilerini maksimum düzeyde gösteren yarışmacıların değerlendirilmesi için jüri bilgilendirilecektir. İlgili kategori için tahsis edilmiş süre içerisinde, kasaplık ve balık filetosu çıkarmak da dahil olmak üzere, mümkün olduğunca fazla görev tamamlamak katılımcının menfaatine olacaktır. Jüri ve ödül komitesi, bazı ön hazırlıkların gerekliliği konusunda bilgi sahibidir. Kategori kriterlerinin haricinde, yalnız aşağıdakilere izin verilecektir;

* Yıkanmış sebze ve meyve
* Temel et suları
* Pişmemiş hazır hamur (makarna kategorisi hariç)

Tabakların ve ekipmanların güvenliği ile ilgili olarak organizatörler tarafından gerekli bütün makul önlemler alınacaktır. Bununla birlikte, bütün malzemelerin sorumluluğu yarışmacılara aittir. Organizasyon komitesi, kişisel malzeme ve ekipmanın hasar görmesinden veya kaybolmasından sorumlu değildir.

Jüri menü yazılımına puan vereceğinden, reçetelerin ve özellikle yemek isimlerinin düzgün ve en az iki dilde yazılması tavsiye edilir.
  
KATEGORİLER

Junior 

DNZJ 1 – Restoran Kanatlı Kümes ve Av Hayvanları Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği kanatlı kümes hayvanları ve av hayvanlarından oluşan, iki (2) porsiyon yemeğin hazırlanması, pişirmesi ve takdim etmesi için 45 dakika verilecektir.

DNZJ 2 – Restoran Balık Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir balık yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre  verilecektir.

DNZJ 3 – Restoran Et Yemeği  Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik orijinal bir et yemeğinin hazırlanması, pişirilmesi ve takdim edilmesi için 45 dakika süre  verilecektir.

DNZJ 4 – Restoran Tatlı Tabağı

Yarışmacının tercih edeceği iki (2) kişilik bir sıcak veya soğuk tatlı tabağının hazırlanması ve takdim edilmesi için 45 dakika süre verilecektir.

DNZJ 5 – “Black Box” Kapalı Kutu (Bireysel)

Yarışmacı, 60 dakika içinde, organizasyon ekibi tarafından sunulan kapalı kutuda bulunan yiyeceklerle ikişer adet olmak üzere 1 başlangıç 1 ana yemek tabağı hazırlayacak ve jüriye sunacaktır. Dışarıdan mutfak ekipmanları ve araç gereç haricinde herhangi bir gıda malzemesi kullanmak kesinlikle yasaktır.

DNZJ 6 – “Black Box” Kapalı Kutu (Ekip)

Yarışmacılar, 90 dakika içinde, organizasyon ekibi tarafından sunulan kapalı kutuda bulunan yiyeceklerle ikişer adet olmak üzere 1 başlangıç 1 ana yemek 1 tatlı hazırlayacak ve jüriye sunacaktır. Dışarıdan mutfak ekipmanları ve araç gereç haricinde herhangi bir gıda malzemesi kullanmak kesinlikle yasaktır.
DNZJ 7 - Restaurant Makarna Tabağı
Yarışmacıların tercih ettiği bir makarna çeşidinden 2 porsiyon hazırlanması için 45 dk. süre verilecektir. Makarna hamuru için ön hazırlık yapılabilir, ancak hazır sos kullanılmasına müsaade edilmez.

DNZJ 8 – En İyi Okul Ekip Yarışması

Ekip 3 kişiden oluşmalıdır. Üç çeşitten oluşan, iki kişilik bir yemeğin hazırlanması, pişirilmesi ve takdimi için 90 dk verilecektir. Tüm gıda malzemeleri ekip tarafından getirilecektir. Menünün uyumu, işçilik, lezzet ve tüm diğer etmenler değerlendirmede dikkate alınacaktır. Hazır olduğu takdirde ilk 30-40 dakikada başlangıç , 50-60 dakikada ana yemek , 70-90 dakikada ise tatlıyı vermelidir.
 
KATEGORİLER

Art Class

Kategori D 1: Culinary Artistry

Margarin, Tuz, Buz gibi ürünlerle hazırlanan heykellerden oluşan sergi kategorisi

Kategori D 2: Pastry Artistry

Şeker hamuru, marzipan, şeker ve çikolata ile hazırlanan heykel ve çiçeklerin yarışacağı sergi kategorisi. Ölçü sınırlaması yoktur.

Kategori D 3: Sebze Meyve Oymacılığı / Peynir Oymacılığı

Önceden hazırlanmış bir meyve ve / veya sebze ve / veya peynir oymacılığı ürünlerinin yarışacağı sergi kategorisidir.

Kategori D 4: Düğün&Kutlama Pastası

Önceden hazırlanmış üç katlı bir düğün yada kutlama pastasının yarışacağı sergi kategorisidir.REGULATIONS
 
Check-in date for teams is April 20,  Check-out date is April 24,2020

All competitors register  to the competition  with  the application form to email by gastroworld2020@gmail.com

Accommodation fee for participation is 40 Euro for each day bed and breakfast

       MEDAL SCORING SYSTEM:

       60-69 points Merit Medal

       70-79 points  Bronze Medal

       80- 89 points Silver Medal

       90-99 points Gold Medal

       100 points Gold Medal with distinction
       
        CATEGORIES FEES:

        Indıvıdual Categories 50 euro or 60 dollar.
        Black Box ( Indıvidual) 50 euro or 60 dollar.
        Black Box ( Team)        90 euro or 100 dollar.
        Best of School (Team)  80 euro or 90 dollar.
        Cake Art and Carving  50 euro or 60 dollar.
        Pay in Euro and Dollar.
        The deadline for payment is April 10, 2020.


RULES

Registration deadline is April 10, 2020.

Competitors will bring their raw foodstuff with themselves for each category. Using convenience food is prohibited. (All food has to be delivered in proper hygienic and protected boxes.)

The heating and cleanliness of plates is one of the judging criteria for the jury during the food presentation.

Using inedible decorative elements is prohibited.

The judging criteria of the jury are the cooking techniques, the usage of foodstuff, craftsmanship of cooked food.

The jury is informed, so that they judge competitors, who show their highest skills during the preparation.

During the period for the related category,

including: Butchery, Filleting Fish and completing maximum tasks are the main criteria and provides advantage for competitors.

The Jury and the awarding committee knows about necessity of preliminary preparation of food.

Except category criteria, the following are permitted:

fresh cut vegetables and fruits

basic stocks

dough (not cooked) (excluding pasta category)

All necessary precautions about the safety of plates and equipment are taken by organizers.

However, all foodstuff is under the responsibility of the competitors.

Organization committee is not responsible for the damage and missing of personal materials and equipment.
CATEGORIES

DNZJ 1 – Restaurant Poultry Dish Platter

Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve two portions on two separated plates made with poultry.

DNZJ 2 – Restaurant Fish Dish Platter

Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve an original fish dish for two persons on two separate plates.

DNZJ 3 – Restaurant Meat Dish Platter

Competitors own preference original dish of meat is prepared, cooked, served in 45 minutes two persons on two separate plates.

DNZJ 4 – Restaurant Dessert Platter

Competitors have 45 minutes to prepare, cook, and serve hot or cold  dessert of their own preference two persons on two separate plates.

DNZJ 5 – “Black Box” (Indıvıdual)

The competitor has the task, within 60 minutes, to prepare a meal at the personal discretion of the foods contained in a black box, in two identical samples, served individually. All techniques are allowed (cooking, roasting, frying, blanching…). The food must be prepared and presented within 50 minutes from the beginning of the competition. Each competitor is obliged to present the name and description of the menu with norms and techniques in the English language at the presentation table in front of the competitor’s box. All foodstuffs that are in the black box need not to be used, but the number of the used foodstuffs when preparing meals will be taken into account when evaluating. Disclosure of the contents of the black box will be performed in front of the judge jury in front of the competitor’s box, before the start of the competition. Organizer provides the groceries.

DNZJ 6 ''Black Box'' (Team)
The competitor has the task, within 90 minutes, to prepare a meal at the personal discretion of the foods contained in a black box, in three course (starter , main course and dessert) of two identical samples, served individually. All techniques are allowed (cooking, roasting, frying, blanching…). The food must be prepared and presented within 80 minutes from the beginning of the competition. Each competitor is obliged to present the name and description of the menu with norms and techniques in the English language at the presentation table in front of the competitor’s box. All foodstuffs that are in the black box need not to be used, but the number of the used foodstuffs when preparing meals will be taken into account when evaluating. Disclosure of the contents of the black box will be performed in front of the judge jury in front of the competitor’s box, before the start of the competition. Organizer provides the groceries.

DNZJ 7 Restaurant Pasta Platter
Competitors have 45 minutes to prepare, cook and serve two portions on two separate plates to prepare pasta. You can make the dough in advance.
DNZJ 8 The Best School of the Year ( University-High School)

The team should consist of 3 people. 90 min  time will be given for 3 course meal preparation. Starter, main course and dessert. 2 plates each will be made. The prize of this competition will be given to the schools together with the contestant. If ready; Starting between 30 and 40 minutes, Main course 50 to 60 minutes, Dessert 70 to 90 minutes to serve to the jury.

Art Classes

Category D 1: Culinary Artistry

Cold food decorations and showpieces are sculptures made out of margarine, ice, salt, or cut into decorative shapes and forms, etc.

Category D 2 : Pastry Artistry

Pastry ornamental sugar work can be icing, pulled or blown sugar into forms and lacework, painting with chocolate, ornamental chocolate work, chocolate cut into decorative shapes and forms, creations made of nougat and tragacanth, pastillage, gum paste, objects modelled in marzipan, and decorative cakes.

Category D 3 : Vegetable Fruit Carving/Cheese Carving

To bring in already prepared one display of fruit and/or vegetables and/or cheese carving, no supports are permitted. Any type of base and support to the artwork is permitted. Display area 80 x 80cm. Toothpicks and wooden skewers (timbers) are permitted but should not be visible. Theme Free Style. Height limits are 75 cm.

Category D 4: Wedding Cake

To exhibit a three-tier wedding cake within a maximum area of display” (80 cm) x (80cm). Cakes are to be entirely decorated by hand. All decorations, with the exception of pillars, must be edible. Royal icing, pastillage or other appropriate materials may be used. Height limits are 1 meter.
 

Mutfak Ailesi