Bayraklı 1. Anne - Kız Yöresel Yemek Yarışması
İzmir Bayraklı ilçeseinde bu yıl birincisi dzeünenen Liseler Arası Anne-Kız ve Ortaokul, ve Lise Okul Aile Birlikleri Arası Yöresel Yemek Yarışması 4 Mayıs 2017 Perşembe günü Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde İlçe  Kaymakamı  Adem ARSLAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şuayip ÜNER, Şube Müdürleri,ve velilerin katılımlarıyla son derece şık bir şekilde gerçekleşti.

Yarışmanın Ana Teması olan Yöresel ve unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin hatırlatılarak yeni nesillere aktarılması amacını taşıyan yarışmada 8 Lise anne-kız ve 23 ortaokul - lise okul aile birlikleri yarıştı.

İlçe okulları öncelikle kendi içinde yarışma yaparak yarışmada birinci olan öğrenci ve veliler daha sonra kendi okulları adına Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen finalde birincilik için yarıştılar. İzmir Aşçılar Derneğinin jürilerinden

Jüri Başkanı   Chef   Erdoğan Atabay

Jüri Duayen  Chef    Ergun Barlık

Jüri Duayen  Chef    Coşkun Mısırlıoğlu

Jüri Duayen  Chef    Mehmet Erşahin

Bu anlamlı yarışmada anne-kız kategorisinde birinci olan yemek Kars yöresine ait “Kesme Aşı” yemeği ile Gümüşpala Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul aile birlikleri kategorisinde Erzurum yöresine ait “Etli Siron” yemeği ile Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu birinci oldu. Birinci olan yarışmacılarımıza kupa, madalya, küçük altın ve mini fırın hediye edildi.

İzmir Aşçılar Derneği tarafınadn yaptığı bu başarılı organizayondan dolayı okul yönetiminden sonra Yarışmanın Sorumlu Öğretmeni Ayten Kaya Ülker 'i  tebrik ettiler.

Anne-Kız Kategorsinde Derece Alanlar;

1. Gümüşpala mesleki ve teknik Anadolu Lisesi / Kars kesme Aşı Seher ve annesi Nurgül yolcu
2. Nuri Atik Anadolu Lisesi / Sivas Kadın budu köfte Gonca ve annesi Büşra Bükmen
3. Ali Osman Konakçı mesleki ve teknik Anadolu Lisesi
Mardin Makude yemeği. Gizem kaymaz ve annesi hadra kaymaz

Okul Aile Birliği Kategorsinde Derece Alanlar;                 
  
1. Ertuğrul Gazi İmam hatip ortaokulu Etli Siron sevde Düz
2. Ali Osman Konakçı mesleki ve teknik Anadolu Lisesi kaburgalı kuru dolma Tuğba Kuran
3. Piri reis imam hatip ortaokulu Diyarbakır kaburgalı kuru dolma. Özlem Atabay


Mutfak Ailesi