Anadolu Aşçılar Federasyonu Kuruldu
Anadolu Aşçılar Federasyonu Kuruldu
 
11 Eylül 2022 tarihinde Türkiye’nin dört bir tarafından şefler Kuşadası’nda buluştu. 15 derneğin bir araya geldiği ve dernek yönetimlerinden yaklaşık 50 şefin katıldığı toplantı sonrasında Anadolu Aşçılar Federasyonu kuruldu.
2000’nin üzerinde üyesi bulunan derneklerle “Yenilikçi, Bütünleyici, Aş’a Aşık, Köklerine Bağlı, Global ile Entegre” felsefesi ile yola çıkan federasyonun etkinlik, yönetim ve içerik detayları ilerleyen günlerde kamuoyuna açıklanacak.
Toplantıya katılım sağlayan kurucu şeflerden Tamer ÖZKAN, “Anadolu Aşçılar Federasyonu’nun (ANFED) tüm mutfak çalışanlarını kucaklayacağını, şeffaf, katılımcı ve çoğulcu bir yönetime sahip olacağını taahhüt etti. Toplantıda kurucu dernekler ile federasyon tüzüğünün tam bir mutabakat ile hazırlandığını” bildirdi. ANFED Aşçılık yasasının bir an önce çıkarılması için gerekli hazırlıkların yapılığını ve Türkiye’de yemek kültürünün devlet politikası haline getirilmesi yönünde çalışmaların başladığını söyledi.
Ev sahipliğini üstlenen Dr. Öğr. Üyesi Emrah Köksal SEZGİN ise “beyaz ceketli ülkemizin her yerinden meslektaşlarımızı temsilen gelen şeflerimizi Kuşadası’nda ağırlamak büyük bir gururdu. Ülkemizde turizm ateşinin ilk yakıldığı kentlerden biri olan Kuşadası, bugün önemli bir birlikteliğe ev sahipliği yaptı ve gastronomi anlamında yeni bir ateşe kıvılcım oldu. Federasyonumuz vatanımıza, milletimize ve gastronomi camiamıza hayırlı uğurlu olsun. Tüm gastronomi gönüllü ve sevdalılarını bu çatı altına bekliyoruz.” dedi.

Anadolu Aşçılar Federasyonu Kurucu Dernekleri ;
ANAFED Kurucuları; 
İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği 
Mengen Aşçılık ve Turizm derneği 
Çağdaş Aşçılar Derneği
Ankara Aşçılar ve Turizm Derneği
Pasta Tasarımcıları Derneği
Yeniçağa Aşçılar Derneği
Denizli Aşçılar Derneği
Gastronomi Derneği
Hatay Aşçılar Derneği
Amasra Aşçılar Derneği
Muğla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği
Marmaris Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği
Antalya Şefler Kulübü, Bursa Gastronomi Derneği
Fethiye Şef Mavi Derneği 
Selçuk Efes Aşçılar ve Pastacılar Derneği 


Mutfak Ailesi