Ana Yemek Tabağı - 2.Bölüm / Yemek Kokusu

Bir yemeği yemeden öncegördüğünüz için göze sonra mümkünse koku duyusuna, damak zevkine ve atlanmamasıgereken en son mideye hitap edebilmelidir. Bu bölümde Yemek Kokusu 'ndan bahsedeceğim

 

2. Bölüm - YEMEK KOKUSU

 

Bir önceki konumuz  ''Ana Yemek Sunumu Hakkında - 1.Bölüm'' de sunum ile ilgili detaylardan bahsetmeye çalıştım. Sunum sonrası ilk duyumuz koku olacağı için bu konuya datemas etmek istedim. Bu konu çok basitte anlatılabilir çok detaylıda anlatılabilir fakat ben  mümkün mertebe kafa karıştırmadan anlatmaya çalışacağım.

            Aslında yemeğin verildiği tüketildiği alan çok fazla fakat bir önceki konuya bağlı olarak alakart mutfaküzerinden devam edeceğim. Alakart restoranlarda bir yemek tabağı mutfaktan çıktıktan sonra elbette çok koku hissedilmeyebilir ancak servis esnasında müşterinin önüne konulduğunda ise insanlar genel olarak hafif bir koklama anı yaşarlar eğer yemeğinizde aroma, lezzette olduğu kadar kokuya da  yansımışsa işte o an 3 hedefi  12 den vurmuşsunuzdur.

Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?, önce var olan örneklere bakmamız, ürün tanıma, hayal gücünü kullanmaya ve deneme yanılma yoluyla iyi işler çıkarabiliriz. Keskin koku genel olarak her zaman rahatsız edicidir fakat bazı kokular var ki genelin hoşuna gider örneğin bir kara fırından çıkan sıcak ekmek kokuları iştah açacak kadar etkindir. İşte buradan yola çıkarak herkesin hoşuna gidebilecek bulgular ilehareket edebilirsiniz. Başka bir örnek verecek olursak bazı yemek ve çorbalarda defne yaprağı lezzetiyle beraber kokusu da etkindir. Bir tatlı için örnek verecek olursak tarçın lezzetiyle beraber kokusu da etkin ürünlerden biridir.Örneklerde elbette sınır yok ama başka örnekler de verecek olursak beğendi sosundaki közlenmiş patlıcanın kokusu hissedilmeye değer niteliğindedir.Meksika yemeği olan ve son 20 yıldır hala güncelliğini koruyan Fajitas' daki baharatlarının kokusu tam bir iştah açıcıdır. Farklı bir örnek ise fümelendirilmiş bıldırcın, tekrar ısıtılıp servis edildiğinde lezzetiyle beraber bende ayrı bir kalite koku duygusu yaratıyor açıkçası, müşteriniz için bence mutlaka denemelisiniz

 

Tavsiye;

-  Mutlaka baharat ve otları tanıyın bununla beraber kullanabilme yolları--

- Bana göre bazı soslu yemeklerde soğan vesarımsak

-  Sakın şu hataya düşmeyin koku önemli diyerekkokunun etkin olması adına yaptığınız hamleler aşırı baharat yada aroma içerentaze bitkileri kullandığınız an yanıldığınız an olabilir.

 

 

Erdoğan Atabay