Abdullah Yaşar
Abdullah Yaşar

1963 Diyarbakır doğumlu olan ve namıdiğer Apo Usta, döneminin genelliliğinde yaşanan meslek çıraklılığına çok erken yaşlarda bir Aşçı olan ağabeyi Mehmet Yaşar’ ın yanında başlamış ve çıraklığınıda yanında geçirmiştir. Meslek Hayatına İzmir Ticaret Odası Lokalinde başlayan ve uzun yıllarını veren Apo Usta zaman içinde mesleği gereği zaman zaman farklı cafe ve restoranlarda çalışmıştır. Mesleğini kısa bir dönem (1 yıl kadar ) Almanya’ da icra etmiş ve Türkiye’ye geri dönmüştür.
Aşçılık meslek hayatını uzun yıllar İzmir’in meşhur ve gözde bölgesi Kordon’daki cafe ve restoranların genelinde Şeflik yapmış ve Kordon’un meşhur Apo Usta’sını namını alarak bölgenin gerek çalışanları ve gerekse işletmecileri tarafından çok sevilen ve sayılan biri olmuştur.

Apo Usta, İzmir’in, Çeşme, Karaburun, Seferihisar – Özdere, Kuşadası ve Didim/Aydın gibi turizm bölgelerinde de mesleğini icra etmiştir.

Apo Usta kendini geliştiren bir usta olmak ile beraber ustalığını ise mesleğe birçok kişiyi usta yetiştirerek de göstermiştir.

Eski çıraklarından olan Erdoğan Atabay, Apo Usta'dan bahsederken, en büyük tanımını şöyle yapmaktadır; ‘’ Apo Usta bencil olmayan, adaletli, merhametli ve yetiştirdiği adamların ırkına ve dinine bakmadan İNSAN felsefesi ve karakter bakımından da kendisi gibi ADAM maneviyatı ile değere bindirerek yetiştirmiştir, yani olması gerektiği gibi ’’

2020 yılının sonlarına doğru İzmir Depremi dönemine denk gelen ve kalp krizi sonucu, 57 yaşında kaybettiğimiz Abdullah Yaşar &  Apo Usta’yı saygı ve rahmetle anıyoruz.


Mutfak Ailesi